Перемога над росіянкою

Чемпіонат світу з фехтування стартував 22 липня в Мілані. Попри те, що на той час існувала заборона для участі українських спортсменів на тих турнірах, куди заявили росіяни чи білоруси, наші фехтувальники теж подали заявку на участь в чемпіонаті світу (авжеж, там були й росіяни). Але на перші старти українки так і не вийшли через міністерське рішення про бойкот. Ще 26 липня український фехтувальник Ігор Рейзлін не вийшов на доріжку, де його суперником був росіянин.

Читайте також Не тільки золото Олімпіади: цікаві факти про Ольгу Харлан, яку засудили за ігнорування росіянки

Та вже 26 липня Міністерство молоді та спорту України скасовувало свій наказ про бойкот. І 27 липня українка Ольга Харлан вийшла змагатися. І її першою суперницею теж стала росіянка – Анна Смирнова.

Харлан доволі легко перемогла росіянку з рахунком 15:7. І вийшла у наступний раунд. Майже.

Після бою росіянка захотіла потиснути руку Харлан. Але українка відмовилася це робити та не підпустила її до себе, виставивши поперед себе шаблю. Таким чином запропонувала їй "стукнутися" зброєю. Та відмовилася.


Ольга Харлан не погодилася потиснути руку росіянці після бою

І тут вже росіяни підняли ґвалт. І подали скаргу на дії Харлан, звинувативши її в неповазі. За це, за правилами Міжнародної федерації фехтування (FIE), Харлан загрожувала дискваліфікація. Судді довго радилися, як поступити в цій ситуації. Весь цей час Смірнова сиділа на доріжці, їй навіть стілець винесли.

Читайте також "Ніколи нікого не можна примусити до миру, особливо українців": Ольга Харлан – про скандал на ЧС

Закінчився "перший акт" цієї комедії перемогою української сторони – судді визнали українку переможницею, відтак вона вийшла в наступний раунд змагань. А вже після цього почався "другий акт". Правда тут комедія вже перетворилася на фарс.

Дискваліфікація Харлан

Міжнародна федерація фехтування вирішила дискваліфікувати Ольгу Харлан – українська фехтувальниця отримала чорну картку від суддів. При цьому дискваліфікація розповсюджується не лише на чемпіонат світу, але й на інші міжнародні змагання протягом 60 днів. Відтак українка могла пропустити й командний турнір з фехтування.

До теми "Я діяла своїм серцем": Ольга Харлан зробила вогняну заяву щодо скандальної дискваліфікації

Президент фехтування України Михайло Ілляшев тоді заявив, що наша команда буде подавати апеляцію на це рішення.

"Ми готуємо протест, будемо оскаржувати це рішення. Адже суддя, який безпосередньо працював на цьому поєдинку, не давав чорну картку, не дискваліфікував її. Це вже потім почались "підкилимні ігри". Ця дискваліфікація з’явилась уже після того, як визначилась наступна суперниця, навіть був призначений суддя на наступний бій. Ми сподіваємось, що розгляд апеляції завершиться днями", – заявив Ілляшев.

При цьому розгляд апеляції вже ніяк не поверне Харлан до змагань на чемпіонаті світу.

Рішення про дискваліфікацію Харлан неабияк обурило українську спортивну спільноту. Соцмережі спортсменів та клубів заполонили слова підтримки Ольги Харлан. Серед них Андрій Шевченко, Володимир Кличко, Лілія Подкопаєва, Еліна Світоліна та інші.

І навіть міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заступився за Харлан, вимагаючи в Міжнародної федерації фехтування зняти з неї дискваліфікацію.

Були ще одні слова підтримки. Але вони в цьому випадку викликають більше здивування. Мова йде про міністра молоді та спорту, а за сумісництвом і президента Національного олімпійського комітету України Вадима Гутцайта. Він в себе на сторінці написав наступне: "Я пишаюсь тобою! Твій виступ є прикладом сили, волі і любові до України! Тримайся! Головна Перемога країни і твоя зовсім скоро".

Це явно не ті слова, які в цьому випадку очікується від міністра спорту, коли його спортсменку ось так ганебно дискваліфіковують з чемпіонату світу.

Ще одним важливим моментом в контексті Гутцайта є те, що він сам фехтувальник. І ще до лютого 2023 року був президентом Федерації фехтування України. Та найцікавіше те, що Гутцайт – член виконкому Міжнародної федерації фехтування. Тієї самої, яка прийняла рішення про дискваліфікацію Харлан.

Справжня "нейтральність" росіянки

І варто згадати про ще одну учасницю цього шоу, з якої все і почалося. На фото нижче – Анна Смірнова зі своїм братом. Не будемо з абсолютною впевненістю казати, що вона на цій фотографії показує один із символів російського вторгення до України у 2022 році. Але зважаючи, що її брат – російський військовий, виключати такий факт не варто. При цьому що фотографія зроблена у 2023 році.

Ось така вона, російська "нейтральність", яка після поразки лізе обійматися до українок.


Анна Смірнова зі своїм братом, який служить в російській армії

Відновлення справедливості

Але на цьому історія не закінчилася. Федерація фехтування України таки подала апеляцію на дискваліфікацію Харлан. І вказала на те, що українку не мали права дискваліфіковувати, адже це не належить до юрисдикції Технічного директорату змагань.

Міжнародна федерація фехтування таки допустила Харлан до наступних змагань на чемпіонаті світу. Однак виявилося, що дискваліфікацію не скасували, а лише призупинили.

При цьому що навіть Міжнародний олімпійський комітет, який славиться своїм "шанобливим" ставленням до росіян, цього разу підтримав Ольгу Харлан. І закликав інші спортивні федерації ставитися в цьому випадку з розумінням до українців, яким випало змагатися з росіянами чи білорусами.

Все це призвело до того, що FIE таки довелося піти на поступки. І тепер традиційне рукостискання після поєдинку буде замінено на дистанційне вітання, яке дозволить українцям не наближатися до росіян, навіть якщо вони будуть виступати як нейтральні спортсмени.

Окрім того, Ольга Харлан отримала право виступити на Олімпіаді-2024. МОК прийняв рішення виділити їй місце, незважаючи на результати.

А Харлан вже навіть встигла виступити в командних змаганнях за збірну України на цьому чемпіонаті світу.