В Токіо близько 11 тисяч атлетів змагатимуться у 33 видах спорту й розіграють 339 комплектів медалей.
Україну на найголовнішому старті Планети представлятимуть 158 олімпійців у 25 видах спорту (30 дисциплінах). На жаль, на Іграх у Токіо Україна матиме найменшу кількість представників у своїй історії.
Україна представлена у:
- бадмінтоні, боксі, боротьбі вільній (та жіночій) греко-римській, важкій атлетиці, велоспорті (шосе, трек, маунтенбайк), веслуванні академічному, веслуванні на байдарках і каное (веслувальному слаломі), гімнастиці спортивній, гімнастиці художній, дзюдо, карате, кінному спорті, легкій атлетиці, плаванні, плаванні артистичному, стрільбі з лука, стрільбі кульовій, стрибках у воду, стрибках на батуті, сучасному п'ятиборстві, тенісі, тенісі настільному, триатлоні та фехтуванні.
- Україна не буде представлена у таких командних видах спорту, як футбол, волейбол, гандбол, баскетбол.
Парадна форма збірної України / Фото НОК України
Втрати України
Перед самою Олімпіадою збірна України втратила багатьох спортсменів, які потенційно могли принести нагороди.
У першу чергу йдеться про олімпійського чемпіона Олега Верняєва. Наш гімнаст отримав дискваліфікацію на 4 роки через провалений допінг.
Допінг не дозволив поїхати на Олімпіаду-2020 важкоатлету Дмитру Чумаку та боксеру Євгену Барабанову. Призер чемпіонатів світу Ігор Главан також не поїхав у Токіо. Українцю продовжили дискваліфікацію через допінг.
Втратила шанс поїхати у Токіо титулована легкоатлетка Ольга Ляхова. Через народження дитини вона пропустила відбірковий турнір. Ляхова могла поїхати у Токіо, якби за це проголосував тренерський комітет. Однак Ользі відмовили.
Травми завадили поїхати на Олімпійські ігри тенісистці Марті Костюк та борчині Аліні Грушиній.
Які в України шанси на медалі
Аналітична компанія Gracenote спрогнозувала Україні 21 медаль на Олімпіаді, 8 з яких золоті, 5 срібних та 8 бронзових.
Gracenote дослідила виступи спортсменів з часів останньої Олімпіади у 2016 році. І склала свій віртуальний медальний залік, врахувавши, скільки медалей може здобути кожна з країн.
Найбільші медальні надії України пов'язані з Дарією Білодід, Ігорем Радівіловим, Олександром Хижняком, Ольгою Харлан, Жаном Беленюком, та Ярославою Магучіх.
Ярослава Магучіх / Фото Getty Images
Також свій шанс матимуть каратисти Станіслав Горуна та Анжеліка Терлюга.
Україна на Іграх у Токіо має унікального представника. У стрибках у воду нас представить 15-річний чемпіон Європи Олексій Середа.
Серед спортсменів, які на слуху, в України Еліна Світоліна, Юлія Левченко, Даяна Ястремська, Марина Бех-Романчук, Михайло Романчук. Та їм доведеться стрибнути вище голови у погоні за медалями.
Україна на попередніх Іграх
Україна традиційно краще виступає на Літніх Олімпійських іграх. Досі найкращою Олімпіадою для України є ігри в Атланті-1996. Тоді Україна вперше була представлена окремою командою, а весь світ дізнався, хто такий Володимир Кличко. Україні вдалося виграти рекордні 23 медалі, 9 з яких були золотими.
На Олімпіадах у 2004 та 2008 роках нашій збірній вдавалося наблизитися до показника – по 22 медалі (8 та 7 золотих відповідно).
На Олімпіаді-2012 у Лондоні наші спортсмени здобули 19 нагород, з яких 5 золотих.
На Олімпійських іграх-2016 Україна встановила абсолютний антирекорд. Попередні Ігри в Ріо принесли Україні тільки 11 медалей і лише дві золоті.
Призові українців
Міністерство молоді та спорту залишило призові для спортсменів на рівні попередніх Олімпійських ігор.
Однак у гривнях гонорар для наших спортсменів зріс, адже змінився курс долара. У серпні 2016 року один долар коштував 25,1 гривні, коли в липні 2021 року – 27,2 гривні.
- золото – 125 тисяч доларів;
- срібло – 80 тисяч доларів;
- бронза – 55 тисяч доларів.
На підготовку та участь українських спортсменів у літніх Олімпійських, Паралімпійських, Дефлімпійських іграх у 2021 році, підготовку до зимових Олімпійських та Паралімпійських ігор виділено 2,8 мільярда гривень. У цю суму входять призові за медалі.
Програма Олімпійських ігор
На Олімпіаді будуть змагання у 33 видах спорту (55 різних дисциплін). Загалом це 339 подій за 22 дні.
Календар виступів топ-спортсменів України
24 липня
- 11:00 – 13:40. Дзюдо. Жінки – 48 кг (Дарія Білодід)
26 липня
- 05:00 – 08:45. Бокс. Чоловіки – 75 кг (Олександр Хижняк)
- 12:00 – 16:25. Фехтування. Жіноча шабля (Ольга Харлан)
3 серпня
- 3:00 – Легка атлетика. Жінки – стрибки у довжину (Марина Бех-Романчук)
4 серпня
- 12:15 – 16:00. Греко-римська боротьба – 87 кг (Жан Беленюк)
5 серпня
- 11:00 – 15:40. Карате. Куміте жінки до 55 кг (Анжеліка Терлюга)
6 серпня
- 11:00 – 15:40. Карате. Куміте чоловіки до 75 кг (Станіслав Горуна)
7 серпня
- 12:50. Легка атлетика. Жінки, висота (Ярослава Магучіх)
Нові види спорту та фаворити Олімпіади
Вперше з Олімпіади-2008 у програму повертаються бейсбол та софтбол. Карате, спортивне скелелазіння, серфінг та скейтбординг – вперше увійшли в програмі Олімпійських ігор.
На Олімпійських іграх буде чимало зіркових спортсменів. Чого тільки варта збірна США з баскетболу.
Чимало топ-представників у тенісі, зокрема – перша ракетка світу Новак Джокович та титулована японка Наомі Осака.
Новак Джокович / Фото Getty Images
Особлива увага буде прикута до шведського стрибуна Армана Дюплантіса. Він побив неймовірні рекорди Сергія Бубки.
По нові нагороди їде американська гімнастка Сімоне Байлз, яка в Ріо взяла чотири золота. Високі шанси на золото у Шеллі-Енн Фрейзер-Прайс з Ямайки. Вона найшвидша з нині живих жінок на планеті.
У 2019 році Еліуд Кіпчоґе став першим, хто пробіг марафон менше, ніж за дві години. Тому його перемозі у Токіо не варто дивуватися.
Загалом боротьба у медальному заліку розгорнеться між США, Китаєм та Великою Британією.
Олімпійські ігри без Росії
Росії не буде на двох Олімпіадах поспіль. Відповідне рішення наприкінці 2020 року прийняв Спортивний арбітражний суд (CAS).
9 грудня 2019 року Міжнародна антидопінгова агенція (The World Anti-Doping Agency, WADA) на чотири роки позбавила Росію права брати участь у міжнародних змаганнях, в тому числі Олімпіадах і чемпіонатах світу.
Дивіться також Росія попри заборону презентувала форму на Олімпіаду-2020 зі своєю символікою: фото
Причиною для відсторонення Росії стало розслідування за даними з бази Московської антидопінгової лабораторії, в якій містяться результати досліджень за 2012 – 2015 роки.
Незалежні експерти встановили, що в базу вносилися зміни з метою приховати позитивні допінг-проби російських спортсменів.
РУСАДА оскаржило це рішення у CAS. Слухання у справі пройшли з 2 до 5 листопада 2020 року. Росії вирішили скоротити дискваліфікацію.
На Олімпіаді у Токіо не зможе побувати президент Росії Володимир Путін. CAS заборонив кривавому диктатору відвідувати Ігри.
"Чисті" спортсмени з Росію зможуть виступити під нейтральним прапором. Замість гімну Росії гратиме музика відомого композитора Петра Чайковсього.