Василь Ломаченко народився 17 лютого 1988 року в місті Білгород-Дністровський, що в Одеській області. Батько – тренер в боксерському клубі, мати – професійна акробатка, майстер спорту. У такій сім'ї хлопець не міг обійти спортивну кар'єру, тому почав тренування під пильним контролем тата, повідомляє 24 канал.

Не пропустіть У 1997 році батько Ломаченко загадав олімпійського чемпіона, а син виконав бажання: відео

За словами Анатолія Ломаченка, спочатку він не хотів, щоб його син був професійним боксером, а просто виховував справжнього чоловіка. Тому хлопець з ранніх років не тільки боксував на рингу, а й займався веслуванням, футболом і самбо.

На рингу майбутній чемпіон був з 4 років, а вже в 6 років Василь Ломаченко провів свій перший бій на міжнародному турнірі "Надія". Тоді майбутній чемпіон бився з хлопцем, який на 2 роки старший за нього і на 5 кілограмів важче. Офіційно Василь Ломаченко виграв, проте, щоб не засмучувати суперника, результатом поєдинку стала нічия.


Василь Ломаченко в дитинстві

Той бій я виграв, але нам зробили нічию, щоб хлопець не засмучувався. Це потім мені так пояснив батько,
– згадував Василь Ломаченко.

Крім спорту, Василь Ломаченко займався танцями. Цей гурток майбутній чемпіон ненавидів, але ходив туди протягом 3 років, тому що батько пригрозив, що виставить його за двері боксерського клубу.

Я взагалі ненавидів танцювати. Мені не подобалося це,
– згадує Василь Ломаченко.

Однак заняття танцями дали результати: в професійному боксі Ломаченко настільки швидко і легко маневрує, як ніби танцює на рингу. Це часто стає причиною програшу суперника, який не може спрогнозувати наступний крок боксера. А в юні роки Василь Ломаченко навіть відтворював руху легендарного Роя Джонса, пританцьовуючи на рингу.

Першим вагомим кроком до визнання була участь в Олімпіаді-2008, яка проходила в Пекіні. Тоді Ломаченко безперешкодно подолав старого суперника ще з юніорських років – росіянина Альберта Селімова. Після цього поєдинку всі боксери, які ставали в бій з Ломаченком, не мали шансів, настільки українець був переконливий в кожному русі. А вирішальний поєдинок завершився достроково, тому що в першому раунді Василь тричі нокаутував суперника і став Олімпійським чемпіоном.

В Україні Василь Ломаченко повернувся зіркою, а Білгород-Дністровський став містом, яке не просто славиться історією, а виховав титулованого боксера. Адже в Пекіні хлопець вперше отримав Кубок Вела Баркера, яким нагороджують найкращого боксера незалежно від вагової категорії.

Згодом Василь Ломаченко взяв участь у ще одній Олімпіаді, що відбулася в Лондоні у 2012 році. Там здобув 4 перемоги. Після цього на руках Василя Ломаченка з'явилися два татуювання олімпійських кілець, а на торсі – портрет батька – людини, без якого Ломаченко не досяг би успіху.

Василь Ломаченко
Татуювання Василя Ломаченка / фото Getty Images

У жовтні 2012 року Ломаченко офіційно закінчив виступи на аматорському рингу. На той час він провів 396 боїв, в яких зазнав лише однієї поразки. Він разом з іншими призерами Олімпійських ігор підписали контракт з WSB і перейшли до напівпрофесійного боксу, в новостворений клуб "Українські отамани". Та після закінчення сезону вирішив перейти у професіонали.

Першим суперником Ломаченка став мексиканець Хосе Рамірес. Бій відбувся 12 жовтня 2013 року і закінчився достроковою перемогою українця.

Ломаченко прагнув на професійному ринзі здобути чемпіонські пояси. І такий шанс він отримав уже в другому бою. Його суперником став Орландо Салідо, який перед тим здобув титул чемпіона світу за версією WBO. Поєдинок між ними відбувся 1 березня 2014 року. Мексиканець вів "брудний" бій, завдаючи удари по печінці та нирках. За всі 12 раундів Салідо завдав 39 ударів нижче пояса, проте рефері ніяк не відреагував на порушення правил.

Це найбільше здивувало Ломаченка, який не звик до таких методів суперника. Але навіть в цьому бою українець проявив себе: він не здався під натиском мексиканця і завдавав точні удари в обличчя до фінального гонга. У результаті українець таки програв роздільним рішенням суддів.

Ломаченко втратив можливість встановити рекорд – вже у другому бою на професійному ринзі виграти чемпіонський пояс. При цьому після бою пояс чемпіона за версією WBO став вакантним. Адже Салідо під час зважування перевищив ліміт ваги.

Василь Ломаченко – Салідо: відео бою

Далі у наполегливого борця були тільки тріумфальні поєдинки. У бою з відомим боксером Гаррі Расселом Василь Ломаченко таки досяг бажаного – виграв титул чемпіона світу за версією WBO в напівлегкій вазі.

Згодом українець зійшовся на рингу з Чонлатарном Пірійяпіньо, Гамальєром Родрігесом, Ромуло Коасічою, Романом Мартінесом, Ніколасом Волтерсом, Джейсоном Сосою, Мігелем Марріагою, Гільєрмо Рігондо.

Після цього Ломаченко вирішив піднятися у ваговій категорії. І почав виступати у легкій вазі (до 61,23 кілограма). У бою проти Хорхе Лінареса він завоював титул чемпіона світу за версією WBA Super і The Ring у легкій вазі. Далі його суперником став Хосе Педраса. Ломаченко переміг та додав до свого активу ще й пояс WBO у легкій вазі. Наступний суперник - Ентоні Кролла - протримався в рингу з Ломаченком лише чотири раунди. А Люк Кембелл хоч і боксував всі 12 раундів, але перемогти Ломаченка не зумів. Так українець здобув ще й вакантний титул WBC.

Правда після цього в WBC вирішили "нагородити" Ломаченка званням "франчайзингового" чемпіона. А "звичайним" чемпіоном згодом став Девін Хейні.

У 2020 році Василь Ломаченко втратив усі чемпіонські пояси в бою проти американця Теофімо Лопеса.

Бій між Ломаченком та Лопесом відбувся в ніч з 17 на 18 жовтня. На кону було звання абсолютного чемпіона світу у легкій вазі. Ломаченко на цей бій виставив свої три чемпіонські пояси, Лопес – єдиний, яким володів.

Бій тривав усі 12 раундів, а Лопес переміг рішенням суддів. Цей бій також отримав звання апсет року, адже Лопес перед боєм не був фаворитом.

Як це було Ломаченко – Лопес: ефектна розв'язка бою – відео

Після цього бою чимало йшлося про можливий реванш. Але відповідний пункт не був прописаний у контракті боксерів на перший бій. Ймовірний реванш Ломаченко – Лопес входив в один з найбільш очікуваних боїв у 2021 році, але так і не відбувся. Лопес у 2021-му втратив всі свої пояси у бою проти Джорджа Камбососа.

Після поразки Лопесу, Ломаченко опинився без чемпіонських поясів. І вже не міг ставити свої умови щодо майбутніх суперників. Тож йому знову довелося починати шлях до чемпіонських боїв.

Першим суперником став японець Масайоші Накатано. Ломаченко переміг технічним нокаутом в дев’ятому раунді.

Після цього провів бій проти Річарда Коммі. Саме він міг бути суперником Ломаченка в чемпіонському бою, але тоді програв титул IBF Лопесу, який і переміг українця. Програв Коммі і Ломаченку рішенням суддів.

Після цієї поразки була мова про те, що Ломаченко може провести бій проти Камбососа, який був абсолютним чемпіоном світу. Але на заваді такого бою стало повномасштабне вторгення Росії до України в лютому 2022 року. Тоді українцям, і Ломаченку зокрема, було не до боксу.

Тож після цього свій наступний бій Ломаченко провів вже 29 жовтня 2022 року проти проспекта Джемейна Ортіса. Бій тривав всі 12 раундів та закінчився перемогою Ломаченка одноголосним рішенням суддів.

20 травня 2023 року Ломаченко проведе бій проти Девіна Хейні. На кону буде звання абсолютного чемпіона світу у легкій вазі.

Якщо спортивна складова біографії Ломаченка не викликає питання, то його поведінка поза рингом не настільки однозначна.

Саме Ломаченко – український спортсмен з найбільшою кількістю підписників в інстаграм. Тож має як чималий вплив на своїх прихильників, так і через соцмережу може доносити певні "месиджі".

На службі проросійських пропагандистів

Ломаченко є активним прихильником УПЦ МП. Він прислуговував на богослужіннях і активно використовувався в пропагандистських матеріалах. І якщо релігійна приналежність Ломаченка не так важлива, то от російська пропаганда, яку він "ніс", таки має значення.

Детальніше На олівці в спецслужб: як московські попи довели Ломаченка до статусу держзрадника

Для прикладу, в січні 2020 року Ломаченко опублікував відео, на якому були зображенні російські спецназівці. А в самому відео є подяка "вежливым людям". Саме так в Росії називають російських військових, які без розпізнавальних знаків здійснили захоплення Криму.

Він взяв участь у зйомках документального фільму, в якому також знялися і російські спортсмени. Фільм було знято російським чоловічим монастирем у селі Корсунь в Орловській обасті (Корсуньска Князь-Володимирська чоловіча пустинь) та Києво-Печерською лаврою, яка тоді була під управлінням УПЦ МП. Ломаченко у фільмі розповідає, що у нього багато друзів в Росії і він не може з ними припинити спілкуватися. А росіян та українців називає "одним народом". Цей фільм було опубліковано у травні 2020 року.

За свої пропагандистські пости в соцмережах, Ломаченко отримав чималу хвилю критики від українців. У тому числі – і за прапор, з яким він вийшов на ринг після бою з Коммі. До цього Ломаченко постійно виходив з українським прапором, але цього разу - з прапором свого рідного міста – Білгород-Дністровського.Такий вчинок викликав неоднозначну реакцію вболівальників.


Василь Ломаченко з прапором Білгород-Дністровського / Фото Sky Sports

Згодом в інстаграмі Ломаченка з'явилося відео телеканалу "Спас", що належить Московській патріархії. На архівному ролику російський рок-музикант та поет Петро Мамонов прочитав свій вірш. Річ у тім, що російського діяча внесли до бази "Миротворець" через візити до півострова та заперечення російської агресії щодо України.

Коли в Української православної церкви Московського патріархату почали з'явитися проблеми через свої зв’язки з Росією (російські паспорти в духовенства, зрадники та перебіжчики серед священників, активна пропаганда "русского міра"), то Ломаченко активно став "на захист" УПЦ МП.

До теми Ломаченко став рупором УПЦ МП: опублікував відео про "демонстративне приниження" від Зеленського

В його соцмережах чимало постів, присвяченій цій тематиці (зазвичай відео від так званого "Союзу православних журналістів", який є рупором все тої ж УПЦ МП). У тому числі в таких постів звучать звинуваченнями в бік України (в одному з постів Україну порівнюють з нацистською Німеччиною), що цілковито відповідають російській пропаганді. Ще частина постів на релігійну тематику – відео з російськими священниками.

Все це призвело до того, що сторінка Ломаченка в інстаграм недоступна до перегляду в Україні.

Поруч з тим, з початку повномасштабного вторгнення Росії до України, Ломаченко став до лав місцевої тероборони в Білгород-Дністровському. Участі в боях він не приймав.

Василь Ломаченко в складі тероборони
Василь Ломаченко під час перебування в теробороні

При цьому що Ломаченко на той час перебував в Греції, тож доволі довго добирався до України, адже авіасполучання на той час не було.

Після скандалу з прапором на бою з Коммі, на бій з Ортісом Ломаченко вже вийшов в халаті, на якому був і український прапор, і стяг Білгород-Дністровського. Тож критика в соцмережах на нього таки подіяла.

Вашій увазі відео найкращих 10 нокаутів за всю кар'єру Василя Ломаченка.