Олександр Петраков прийшов до збірної України на фоні скандалу. 1 серпня 2021 року закінчився контракт в тодішнього очільника збірної Андрія Шевченка та його тренерського штабу. Контракт не продовжили, і в терміновому порядку йому почали шукати заміну. Тож зупинилися саме на кандидатурі Петракова. Тимчасово виконуючим обов'язки тренера збірної його призначили 18 серпня. А вже 1 вересня він провів перший матч на чолі команди.

Важливо Визначились кошики при жеребкуванні кваліфікації Євро-2024: де Україна і хто можливі суперники

З поставленим на той час завданням Петраков частково впорався – команда зуміла вийти в плей-офф відбору на чемпіонат світу. Тож 17 листопада з ним підписали повноцінний контракт, прибравши з його посади "т.в.о".

А от у 2022 році все пішло не так гладко. Не обійшлося і без війни. В лютому та на початку березня мало хто розумів, що буде далі. Петраков навіть намагався піти в армію, але його не взяли через вік. Натомість він дав інтерв'ю The Guardian, на яке вирішили поскаржитися росіяни. За це інтерв'ю він згодом отримає штраф від УЄФА.

Та у 2022 році перед Петраковим було поставлено дві задачі – вивести Україну на чемпіонат світу 2022 та посісти перше місце в групі Ліги націй, щоб піднятися в дивізіон А. З обидвома завданням він не впорався. У відборі на ЧС-2022 українці поступилися Уельсу у фінальному матчі. А в Лізі націй програли боротьбу за перше місце Шотландії.

Саме після матчу проти Шотландії 27 вересня у Петракова спитали, яка буде ситуація з його контрактом. Тренер на таке питання відверто образився.

Загалом збірна України під керівництвом Петракова провела 15 матчів. 6 матчів наша команда виграла, а програла лише двічі. Але ці поразки були дуже болючими – Уельсу за право вийти на Мундіаль, і Шотландії за лідерство в групі Ліги націй. Тих же шотландців через тиждень команда не зуміла обіграти в домашньому матчі.

Чи продовжать контракт з Петраковим залежить від футбольних чиновників. Виконком УАФ повинен буде прийняти це рішення.

На користь Петракова говорить той факт, що команда не надто провалилася в результатах. І на фоні стану футболу в Україні (футболісти декілька місяців не проводили офіційні матчі) результати збірної України є цілком задовільні.

Важливим аспектом є і гроші. Зарплата Петракова в збірній України – близько 10 тисяч доларів на місяць. У порівнянні з тим, що отримував Андрій Шевченко – майже у вісім разів менше. І навряд чи інший тренер збірної погодиться отримувати такі гроші – у професійному футболі це є мізер, зважаючи на посаду.

Але є інше питання – проти кого ці результати здобувалися. Ще нещодавно збірна України могла якщо не на рівних грати проти топових команд Європи, то явно нав'язувати їм боротьбу. І вигравати. Ми впевнено виходили на Євро-2020, грали в елітному дивізіоні Ліги націй. Цього всього зараз немає.

Хто може замінити Петракова

Список ймовірних кандидатів на посаду головного тренера збірної України є чималий. Та з кожним з них є свої проблеми.

Чи не головний претендент – Сергій Ребров. Саме його ім'я називали ще у 2021 році, коли збірну покинув Шевченко. Та проблемою стало те, що в Реброва є чинний контракт з клубом Аль-Айн з ОАЕ. І розірвати цю угоду просто так не вийде. А платити гроші за викуп контракту Реброва в УАФ не планують.

Мирон Маркевич давно ходить "навколо" посади головного тренера збірної. Він і сам заявляв, що цю посаду йому обіцяли. Але тоді не склалося. Тож зараз саме Маркевича можуть призначити керувати "синьо-жовтими". Тим більше, що він вже очолював збірну – у 2010 році. Правда це було не довго.

Проблемою щодо кандидатури Маркевича є те, що він з 2016 року нікого не тренував. А шість років – це чималий термін "поза професією", Хоча така "дрібниця" може і не зупинити футбольних чиновників.

Конкуренцію йому може скласти Руслан Ротань. Останній має значний козир – молодіжна збірна України під його керівництвом вийшла на чемпіонат Європи 2023 року. Це сталося вперше за 12 років. Тож за такий результат можна отримати й підвищення до посади головного тренера.

До теми Україна вийшла на молодіжне Євро: коли турнір, хто суперники, як потрапити на Олімпійські Ігри

Хоча до збірної може повернутися й Андрій Шевченко. Правда тут буде чимало "але". Для початку – в нього вже не буде того тренерського штабу, з яким він працював до цього. Для прикладу, його помічник Андреа Малдера пішов працювати до Роберто Де Дзербі в Брайтон. Та й чи захоче Шевченко знову повертатися в тренерську роботу після провалу в Дженоа? Окрім того, він зараз активно залучений до збору коштів для України в рамках програми United24.

Чому не варто відкидати кандидатуру Шевченка? Все через Андрія Павелка. Президент УАФ є кумом Шевченка. І "розійшлися" вони влітку 2021 року тоді не надто люб'язно, коли з Шевченком не продовжили угоду. Тепер же Шевченка розглядають як ймовірного кандидата на посаду президента УАФ. Тож Павелко може запропонувати йму посаду головного тренера збірно в обмін на обіцянку не балотуватися на його місце.

Є й інші українські тренери, які заслуговують на роботу у збірній України. Хоча деякі з них і зараз мають роботу. Але можуть її покинути заради головної футбольної команди країни. Для прикладу, Віктор Скрипник. Він доволі добре себе показав у луганській Зорі. Хоча зараз його результати у Ворсклі залишають бажати кращого.

Або Юрій Вернидуб. Ще у 2021 році команді під його керівництвом обігрувала Реал в Лізі чемпіонів на його полі. Правда у 2022 році Кривбас, який він тренує, не може ні перемогти, ні забити гол в УПЛ. Але таке призначення мало б чималий емоційний та іміджевий ефект, зважаючи на те, що Вернидуб з початку війн повернувся до України та навіть вступив до лав ЗСУ.

Букмекерська компанія Favbet пропонує зробити ставку та вгадати, хто саме стане головний тренером збірної України після Олександра Петракова.

  • Сергій Ребров – коефіцієнт 1,55 на його призначення
  • Мирон Маркевич – 5
  • Руслан Ротань – 5
  • Олександр Рябоконь – 5
  • Андрій Шевченко – 6
  • Віктор Скрипник – 6
  • Юрій Вернидуб – 10
  • Олексій Михайличенко – 50
  • Олег Блохін – 300