На 5 грудня було призначено збори Міжнародного олімпійського комітету у Лозанні. Там члени організації вирішили, що збірна Росії не буде допущена до Зимових Олімпійських ігор у корейському Пхьончхані у лютому 2018 року. Причиною такої радикальної ініціативи із боку МОК стала серія викриттів російських спортсменів у вживанні допінгу під час Олімпіади у Сочі-2014.

Читайте також: В МЗС Росії драматично прокоментували відсторонення її збірної від Олімпіади-2018

Колективна відповідальність – виключний засіб спортивних санкцій. Зазвичай міжнародні організації карають конкретних спортсменів за порушення правил (найжорсткіше покарання – пожиттєва дискваліфкація). Тривалий час у міжнародних федераціях різних видів спорту і МОК застосовували санкції проти конкретних російських спортсменів.

Те, що було вирішено дискваліфікувати цілу країну, свідчить про щонайменше два попередніх висновки. По-перше, вживання допінгу російськими спортсменами набуло системного характеру. По-друге, віднедавна у МОК є непрямі підстави вважати, що у Росії діє державна допінгова програма.

Олімпіада-2014 в Сочі
Перемога Росії на Олімпіаді в Сочі була примарною: через допінговий скандал російська збірна втратила 16 медалей

Гучні дискваліфікації російських спортсменів почалися на початку 2016 року. Тоді Міжнародна федерація тенісу на два роки відсторонила від змагань зіркову Марію Шарапову. У її крові знайшли мельдоній. Тривалий час цей препарат був дозволений Всесвітньою антидопінговою агенцією (WADA), але його заборонили наприкінці 2015 року.

Читайте також: Росію попередили, чим загрожують заклики до бойкоту Олімпіади-2018

Загалом більше дванадцяти російських спортсменів запідозрили у неправомірному вживанні мельдонію. Під санкції потрапили і двоє українських біатлоністів – Ольга Абрамова та Артем Тищенко. Тоді від багатьох експертів із Росії лунали заяви, що WADA заборонила препарат лише тому, що він був популярний серед спортивних федерацій СНД. Російська влада в особі Володимира Путіна закликала "не політизувати допінговий скандал" і "не шукати змови у діях WADA".

Допінг уповільненої дії

По-серйозному антидопінговий грім залунав над російськими спортсменами влітку 2016 року. Спершу була серія журналістських розслідувань від німецьких каналів Das Erste та ARD про підміну допінгових проб легкоатлетів від Росії. Через ці матеріали у WADA вирішили створити спеціальну слідчу комісію. Перші результати її роботи оприлюднили у листопаді 2015 року.

WADA наводила докази того, що у російській легкоатлетичній федерації склалася система прийому допінгу та покривання цих фактів. При цьому в агенції наводили приклади, коли спортсменам, які відмовлялися від заборонених препаратів, закривали доступ до збірної Росії. Важливу роль відіграло московське відділення WADA – лабораторія РУСАД. Там і приховували факти вживання допінгу, і підміняли проби, і знищували взяті у спортсменів зразки. Також йшлося про підкуп Росією керівника Міжнародної федерації легкої атлетики (IAAF) Ламіна Діака.

Читайте також: Росія серйозно заплатить за допінговий скандал: у МОК озвучили багатозначну суму

У червні 2016 у IAAF вирішили безстроково виключити зі своїх лав Всеросійську федерацію легкої атлетики. А вже за місяць МОК опублікував декларацію про дискваліфікацію збірної Росії на майбутні ігри у Ріо-де-Жанейро: "Російські спортсмени із будь-яких 28 олімпійських видів спорту повинні взяти на себе відповідальність у рамках колективної відповідальності із метою захисту довіри до Олімпійських змагань, і "презумпція невинуватості" не може бути застосована до них".

Це був радше демонстративний крок із боку МОК. Адже він дозволив усім російським спортсменам, які доведуть, що не вживали допінг, взяти участь в Олімпійських іграх-2016. Світовим спортивним функціонерам важливо було показати, що вони борються із системою допінгу в Росії. Легкоатлети із цієї країни так і не взяли участі у змаганнях. Пізніше Міжнародний паралімпійський комітет дискваліфікував усі російські спортивні федерації на ігри у Ріо-де-Жанейро.

Покарання без терміну давності

Звіт про систему прийому допінгу у російських збірних озвучував незалежний експерт WADA професор Річард МакЛарен. Він не обмежився публікацією інформації про зловживання у Всеросійській федерації легкої атлетики. Другу частину свого звіту МакЛарен оприлюднив у грудні 2016-го.

Читайте також: Поїдуть з прапором СРСР на жо*і: соцмережі про відсторонення збірної Росії від Олімпіади-2018

У новій доповіді йшлося про те, що систему підроблення допінг-проб російських спортсменів у Росії почали створювати 2011 року – після невдалого виступу російської збірної на Олімпійських іграх у Ванкувері. МакЛарен та інші експерти стверджували, що у цій схемі брали участь як російські високопосадовці, так і спортсмени. Для цього застосовували ресурси РУСАДа на міжнародних змаганнях, що відбувалися у Росії. Вперше у цьому звіті було названо ім’я Віталія Мутка. До жовтня 2016 року він очолював міністерство спорту країни, а нині є віце-прем’єр-міністром.


Екс-міністр спорту Росії Віталії Мутко довічно усунений від Олімпіад

За словами МакЛарена, схема постійно вдосконалювалася. Її розквіт – Олімпійські ігри в Сочі 2014 року. Тоді збірна Росії посіла перше місце у загальному заліку. Для держави, яку вибудовував Володимир Путін, це було важливим досягненням. Так Москва мала змогу показати світові свою потужність та переваги перед Заходом.

МакЛарен зазначив, що експерти WADA мають чимало непрямих доказів, що під час Олімпійських ігор в Сочі діяла система підміни допінг-проб. Так на багатьох пробірках з аналізами було помічено подряпини. У деяких зразках виявлено надмірну кількість солей, в інших – кофеїну (ймовірно, для зміни кольору). Також зустрічалися зразки, у яких було виявлено ДНК двох-трьох людей.

Читайте також: Їхня Раша гучно плаче: як Росію на Олімпіаду-2018 не пускають

WADA не розголошувала імена спортсменів, про допінг-проби яких йшлося. Матеріали розслідування комісія передала до МОК. Уже там у грудні 2016 року оголосили, що підозрюють 28 російських учасників ігор у Сочі. Згодом цей список розширили до 35 осіб.

Станом на сьогодні МОК анулювала 20 результатів російських спортсменів на Олімпіаді 2014 року. 6 справ чекають на висновок, ще 7 – на розслідування. Підозри щодо двох атлетів не підтвердилися. Росія втратила 16 медалей і перше місце у загальному заліку Сочинської олімпіади. Спортсменів, провину яких доведено, пожиттєво дискваліфіковано.

Поза спортивною ареною

Одним із головних інформаторів WADA у розслідуванні допінгових схем у Росії став хімік Григорій Родченков. Напередодні Олімпійських ігор у Сочі він очолював РУСАД. Пізніше він виїхав до США і розповів про щоденник, який вів у період роботи у московській лабораторії. У ньому він записував подробиці власної роботи, зокрема як погоджував із керівництвом Міністерства спорту Росії підміну допінг-проб або чекав на поставки "чистих аналізів". Тиждень тому The New York Times опублікувала витяги із цього щоденника.

Віталій Мутко невдовзі після публікації щоденників Родченкова заявив, що вони написані вже у США. Утім, у WADA підтвердили їх автентичність. Оскільки у МОК винесли рішення про анулювання деяких нагород російських спортсменів також на основі свідчень Родченкова, у їхній достовірності там також уже не сумніваються. З’ясування цього питання остаточно вийшло за рамки спортивної арени.

Читайте також: Геть і з України, – Портников емоційно прокоментував відсторонення Росії від Олімпіади

У вересні 2017 року антидопінгові організації із 17 країн, в тому числі й українська, колективно закликали МОК відсторонити усі російські спортивні федерації від участі в Олімпійських іграх у Пхьончхані. Після серії анулювання результатів Росії 2014 року і дискваліфікації низки спортсменів у МОК дійсно замислилися над виключенням команди на найближчі змагання.

5 грудня 14 членів МОК на спеціальному засіданні у Лозанні вирішили, що Росію не буде представлено на Олімпійських іграх у Пхьончхані.

Олімпіада-2018: Росію відсторонили
На Олімпіаді-2018 не буде ні російського прапора, ні гімну

Звісно, росіянам, які не вживали допінгу, дозволять виступити на Олімпійських іграх під нейтральним прапором. Звісно, обвинувачені мають право на апеляцію (бобслейна команда вже подала своє звернення до спортивного арбітражу). Але чи матиме це значення, коли Віталій Мутко говорить, що визнання провини буде зрадою російських спортсменів? Коли Наталія Поклонська очікує швидкого розпуску МОК. Коли у багатьох міжнародних організаціях зберігається лобі Росії. Коли і на спортивній арені країна починає страждати на синдром фортеці, обложеної з усіх боків ворогами.