Ця ухвала ВАДА може зіграти головну роль під час обговорення того, яким чином російські спортсмени братимуть участь у зимових Олімпійських іграх у південнокорейському Пхьончхані в лютому 2018 року. Якщо взагалі братимуть.

ВАДА знайшла ваду

Попередня історія цього питання така. Росію позбавили права самостійно перевіряти спортсменів на допінг у 2015 році. Приводом стала доповідь ВАДА про масштабні порушення, яким протегували спортивні чиновники. Розслідування агентства призвело до того, що російських легкоатлетів і важкоатлетів не допустили до Олімпійських ігор в Ріо-де-Жанейро влітку 2016 року. Відтоді контролем спортсменів у Росії опікується антидопінгове агентство Великобританії (ЮКАД). Щоправда, влітку 2017 року російським фахівцям дозволили самостійно проводити тестування, але в цілому це мало вплинуло на стан речей.

Читайте також: За крок до відсторонення від Олімпіади-2018: нові докази російської "допінгової системи"

Адже через два роки після першого інциденту ВАДА констатувала, що Росія не потурбувалася про те, аби виправити ситуацію. Москва повинна була виконати дорожню карту, але два критерії, передбачені цим планом, досі не дотримані. РФ відмовляється визнати існування програми масового застосування заборонених препаратів і не видає міжнародним експертам проби з московської лабораторії. Російські чиновники на всіх рівнях заперечують висновки комісії ВАДА про держпрограму вживання допінгу, а проби з лабораторії проходять як докази в кримінальній справі, порушеній слідчим комітетом проти її колишнього директора Григорія Родченкова, повідомляє російська "Медуза".


Білий тигр на ймення Сухоран (офіційний талісман Зимових ігор) перебирає у 2018 році не тільки функції господаря Олімпіади, яка відбудеться у південнокорейському Пхьончхані, але й проблеми, які тягнуться від його попередника – російського "мішки". А проблеми ці пов'язані з великим допінговим скандалом, в якому погрузла Росія

Але невдоволення ВАДА – це ще не заборона на участь російської делегації у наступній Олімпіаді. З такою заявою виступив голова Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах. Остаточне рішення МОК ухвалить вже незабаром – 5 грудня, і, за інформацією The New York Times, комітет може заборонити виконання російського гімну або усунути росіян від участі в церемонії відкриття.

Минулого разу, тобто на Літніх іграх у Ріо-де-Жанейро, рішення про допуск чи недопуск команди ухвалювали окремі спортивні федерації. Теоретично ситуація може повторитися і на зимових змаганнях у Кореї. Щоправда, з паралімпійцями ситуація складніша – вся російська команда залишається дискваліфікованою з літа 2016 року. Міжнародний паралімпійський комітет наполягає на тому, що Росія повинна виконати вимоги ВАДА. У Росії тим часом сподіваються, що до повної заборони на участь в Олімпіаді справа не дійде.


Міжнародний олімпійський комітет зі штаб-квартирою у швейцарській Лозанні 5 грудня вирішить, в якому форматі Росія братиме участь у Зимових Олімпійських іграх-2018. На фото – глава МОК Томас Бах

Після оприлюднення позиції ВАДА прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков у коментарі РІА "Новости" нагадав про слова глави МОК і запевнив, що збірна продовжує готуватися до ігор. Навіть якщо російський гімн заборонять, спортсмени все одно можуть поїхати в Пхьончхан – такі обмеження російські чиновники вирішили офіційно не коментувати. Разом із тим глава Олімпійського комітету Росії Олександ Жуков виступив проти участі росіян в Іграх під нейтральним прапором.

Читайте також: Допінг-скандал продовжується: російських лижників пожиттєво відсторонили від Олімпіад

Істерика "а-ля рюс"

В очікуванні вердикту МОК Росія реагує на події у притаманному їй дусі. Наприклад, почесний президент Олімпійського комітету Росії Леонід Тягачьов заявив, що згадуваного вище Григорія Родченкова (колишнього директора Антидопінгового центру, а нині – емігранта в США та інформатора ВАДА – "24") необхідно розстріляти.

Так би зробив Сталін,
– підкреслив Тягачьов, чиї слова наводить "Лента.Ру".

Згадка про Сталіна та розстріл відправила у нокаут журналіста німецького каналу ARD Хайо Зеппельта, який зняв декілька фільмів про допінг у Росії. "Як довго МОК терпітиме це? Тягачьов закликав розстріляти Родченкова, "як це зробив би Сталін"! Абсолютно шокуюче. Чи будуть наслідки? Чи Бах знову промовчить?" – запитав Зеппельт на своїй сторінці в соціальній мережі Twitter.

Тим часом президент РФ Путін переконаний у тому, що за ймовірним недопуском Росії до змагань стоїть все той таки міфічний "вашингтонський обком". Кремль вважає, що це Америка чинить тиск на МОК – задля ухвалення вигідних для неї рішень, передає "Правда.Ру".

Навіщо це потрібно Америці? Виявляється, для того, аби знищити президентський рейтинг Володимира Путіна. Таким, принаймні, є трактування самого очільника Російської Федерації. Інтернет-ресурс "Свободная пресса" наводить його слова з цього приводу: "Олімпіада повинна початися в лютому, а вибори у нас коли президентські? В березні. Дуже великі підозри, що це все (допінгові скандали) робиться для того, аби створити необхідну для когось обстановку невдоволення любителів спорту та спортсменів тим, що нібито держава була причетна до порушень, і що вона за це відповідає", – пише видання у статті з промовистою назвою "Вся надежда на бросок Путина через бедро".

Але поки хтось покладає сподівання на путінські кидки через стегно, екс-директор з міжнародного співробітництва Олімпійського комітету Росії Олена Анікіна закликає до пошуків компромісу. "Ми повинні поїхати на Зимові Ігри. Як команда, під своїм прапором і абсолютно точно чистими. Ми зробили висновки і багато що виправили. Давайте разом обговорювати проблеми. Може, нам всім ще потрібно трохи часу. Давайте вести конструктивний діалог і поважати один одного. Давайте не будемо приймати різких рішень, вони проти олімпійських ідеалів", – цитує Анікіну сайт "Чемпионат".

Читайте також: У Росії відібрали ще дві олімпійські медалі: 4 спортсменів дискваліфікували пожиттєво

Водночас Анікіна дуже болісно реагує на запрошення до Пхьончхану Північної Кореї.

Я не суддя, і не була залучена в розслідування, але те, що відбувається, мене засмучує. Існує небезпека того, що Росія не візьме участі в Олімпійських іграх. Як це може бути? Північну Корею просять виступити на Іграх, запрошують, благають! Країну, яка загрожує всьому світу ядерною зброєю. Північній Кореї будуть раді в Пхенчхані, а Росії там не буде (…). Зрозумійте мене правильно, будь ласка. Я не проти того, щоб Північна Корея брала участь в Іграх, але ситуація просто неймовірна. Це божевілля,
– обурюється екс-чиновниця.

Замість того, щоб визнати проблему із допінгом та невиконанням рекомендацій ВАДА, росіяни вбачають у власних проколах зовнішній вплив. "Атаки на наш спорт, які можна назвати політично мотивованими, тривають, і не помітити їх може тільки сліпий", – заявляє депутат Держдуми Росії Микола Валуєв, передає канал RT.

А видання "Аргументы и факты" цитує сенатора Олексія Пушкова, який вважає вимоги МОК "неприпустими", а також віце-прем'єра Росії Віталія Мутко, який називає все, що відбувається довкола участі РФ у Олімпіаді, "провокаціями". "Це все спроба дискредитувати країну, порушити стабільність, підняти невдоволення. У нас з'являються люди, які починають про це говорити і не довіряти власним спортсменам. Інші хочуть конкурентів прибрати. У кожного свої теми", – каже Мутко.

А втім, втішається Росія, можна пречудово обійтися й без визнаних світом Олімпійських ігор. І замість них організувати – у відповідь Заходу, певна річ – "Ігри співдружності держав". Це буде гідним "симетричним" кроком, пише "Парламентская газета", посилаючись на позицію члена Держдуми та двократного олімпійського чемпіона Олексія Воєводи.

Читайте також: Росія готувала програму допінгу для ЧС-2018 із футболу, – Spiegel

"Росія завдає ударів по собі"

Тим часом західні медіа відверто іронізують над спробами Москви побачити у рішеннях ВАДА та діях МОК "міжнародну змову". Данська газета Berlingske зазначає, що допінговий скандал, "як і раніше, залишає глибокі сліди в міжнародному спорті. Цього місяця Росію позбавили чотирьох медалей, однієї золотої та трьох срібних, за порушення антидопінгових правил під час Олімпійських ігор в Сочі".

Справа почала набирати обертів, коли WADA в 2016 році опублікувала так звану доповідь Макларена. Якщо вірити доповіді, понад 1000 російських спортсменів були залучені до спроб приховати позитивні допінг-проби в період з 2011-го по 2015-й роки за допомогою російського міністерства спорту та ФСБ,
– йдеться у статті.

Та якщо спочатку "президент Росії Путін визнав, що російські спортсмени використовували допінг, і обіцяв накласти штрафи і поліпшити ситуацію", то згодом "тональність висловлювань змінилася". "Минулого тижня Путін звинуватив зовнішні сили у тому, що вони зловживають допінговим скандалом для того, аби вплинути на президентські вибори в Росії в наступному році. (…). Небажання Росії навести порядок в справі з допінгом завдає удару в першу чергу по самих російських спортсменах", – резюмує Berlingske.


Путін спочатку визнав вживання російськими спортсменами недозволених препаратів, але пізніше "передумав", вирішивши, що жодного допінгу не було, а натомість була спроба завдати йому репутаційних втрат напередодні президентських виборів в РФ. Карикатура Дейва Гранлунда

А французька Le Monde тим часом вказує на те, що якщо вже вести розмову про тиск, то доречно робити це з позицій того впливу, який Росія має на Міжнародний олімпійський комітет, а не навпаки. "Якби це була невелика країна, вона б була виключена з Ігор і з МОК", – сказав ще навесні колишній генеральний директор ВАДА, новозеландець Девід Хоуман.

Читайте також: Через 4 роки у Росії можуть відібрати першість в Олімпіаді-2014

У ВАДА ми ніколи не відчували прямого тиску з боку Росії, російського уряду. Але Росія дуже, дуже впливова в МОК. Тиск дійсно походив від спортивного руху, який, по-моєму, не розумів масштабів проблеми і не хотів, щоб тиск став однією з таких проблем. Тиск чинився з боку Олімпійського комітету Росії, російських членів МОК і Томаса Баха,
– робить несподіване викриття видання.

Le Monde також наводить слова олімпійського чемпіона з біатлону Мартена Фуркада, який вказує на недостатню рішучість міжнародних структур, що мусили б покласти край нечесній грі Москви. "Все це заплямовує всіх нас, і в підсумку нічого не відбувається, ніяких заходів не вживається, ніхто не покараний. Мене це втомлює. Через шість місяців станеться новий випадок. Мене, спортсмена високого рівня, це дивує і дратує. Адже коли я роблю помилку, я роблю так, щоб вона не повторилася. Там, нагорі, не ухвалено жодного рішення, яке дозволило би нам переконатися, що це більше не повториться", – каже Фуркад.


Олімпійська чемпіонка з бігу на 800 метрів Марія Савінова – одна з фігуранток допінгового скандалу. У розпорядженні ВАДА є відеозапис, на якому Савінова зізнається в тому, що вживала допінг

Крапки над "і" розставляє чеське видання Reflex у статті під назвою "Допінг і путінізм – один спільний обман". "Скільки доказів ще потрібно, щоб світ зрозумів, що політика російського президента Путіна – не тільки агресивна і небезпечна, але навіть й у спорті заснована на обмані? Чи не досить того, що російська держава безпосередньо замішана в нескінченних допінг-скандалах? Що допінг вживають паралімпійці, які взагалі були виключені з вересневих Ігор в бразильському Ріо? І що російські хулігани орудували на європейському чемпіонаті з футболу у Франції так, ніби вони сказилися?" – запитує автор статті.

Те, що допінг вживають деякі авторитетні спортсмени з усього світу, не дивує і не є новим. Немає нічого особливого, на жаль, і в тому, що в Росії або Китаї всім цим заправляє держава. Але те, що допінг масово вживають навіть російські спортсмени з обмеженими можливостями (паралімпійці), причому знову-таки за підтримки держави, – це вже і справді занадто,
– йдеться у публікації.

"Незважаючи на всі обмани та порушення, більшість росіян продовжує підтримувати свого президента і його агресивну політику. Світ не повинен нескінченно спостерігати за цим. Ще є час. Чемпіонат світу у 2018 році в Росії треба відібрати", – пропонує Reflex.

Що ж, остання пропозиція є зовсім непоганою. Але це вже зовсім інша історія.

Читайте також: ЧС-2018: У Росії вже вигадали страшилку про "атаку" США