Вирішальним у нашому виборі стала Олімпіада в Токіо, де Україна завоювала 19 олімпійських медалей: одна "золота", 6 "срібних" і 12 "бронзових". За загальною кількістю завойованих нагород Україна посіла 16-ту позицію в світовому рейтингу, а також перевершила результат Олімпійських ігор в Ріо-де-Жанейро в 2016 році.
Жан Беленюк
Жан Беленюк / Фото Getty Images
Жан Беленюк виборов єдину золоту нагороду для України на Олімпійських іграх в Токіо. У фіналі українець боровся із триразовим призером чемпіонатів світу Віктором Лорінцем із Угорщини. Зустріч завершилася із рахунком 5:1 на користь українця.
Як це було Жан Беленюк приніс Україні першу золоту медаль на Олімпіаді-2020
- Вперше з 1996 року Україна здобула золоту нагороду в греко-римській боротьбі.
- Загалом Беленюк – четвертий борець в історії України з золотом Олімпійських ігор після В'ячеслава Олійника, Ельбруса Тедеєва та Ірини Мерлені.
Жан розповів, що напередодні Олімпійських ігор отримав травму. Сталося це за 3 тижні до Олімпіади.
І тільки віра мого тренера в мене дала мені змогу реалізувати свою мрію. Спасибі йому за це, спасибі мамі, спасибі всім, хто підтримував і молився, хто чекав. Я вітаю всю Україну з цією золотою медаллю,
– підсумував він.
Дарія Білодід
Дарія Білодід / Фото Getty Images
20-річна киянка Дарія Білодід у перший день після відкриття Олімпійських ігор-2020 у Токіо здобула першу нагороду для збірної України – бронзову, у дзюдо. На жаль, у півфінальній сутичці Білодід поступилася господарці змагань Фуні Тонакі, яку вже перемагала у Токіо, у вирішальному двобої ЧС-2019.
Від Дарії всі чекали олімпійського "золота", що й не дивно, адже вона поставила перед собою високу планку, двічі поспіль ставши чемпіонкою світу у 2018 та 2019 роках. Однак пандемія коронавірусу, очевидно, вплинула на функціональну готовність цілеспрямованої спортсменки, не дозволивши їй підійти до головного старту на піку форми.
Це перша Олімпіада в кар'єрі Білодід, яку тренують батьки, знані українські дзюдоїсти Геннадій Білодід та Світлана Кузнєцова. Досі 20-річна киянка зібрала велику колекцію дорослих нагород. Крім двох перемог на чемпіонатах світу, Дарина має "золото" Європейських ігор-2019, золоті медалі чемпіонатів Європи 2017 і 2019, "срібло" ЧЄ-2021.
Що сказала Дарія Білодід після "бронзи" Оліміпйських ігор: дивіться відео
Михайло Романчук
Михайло Романчук / Фото Getty Images
На Олімпіаді в Токіо Михайло Романчук здобув дві медалі (таке вдалося чотирьом спортсменам): срібну медаль на дистанції 1500 метрів та "бронзу" на дистанції 800 метрів.
Неймовірно Романчук на фініші вирвав срібло Олімпіади у німця: як це було – відео
Він приніс Україні перше "срібло" на Олімпіаді-2020. Романчук приніс Україні перші Олімпійські медалі в плаванні за 17 років.
Якби був ще один заплив – було б і "золото", але на жаль його немає. Проаналізуємо з тренером виступ та помилки, які, упевнений, що були. Будемо їх враховувати та рухатися далі,
– оптимістично прокоментував свій результат українець.
Також у 2021 році Романчук виграв два "золота" на Євро з водних видів спорту – на дистанціях 800 та 1500 метрів вільним стилем.
Людмила Лузан
Людмила Лузан / Фото Getty Images
Урожайним на медалі був 2021-й для каноїстки Людмили Лузан. Спочатку вона встановила історичний результат на чемпіонаті Європи, де виборола чотири нагороди, з них дві "золоті". Після цього феєрила на Олімпіаді, де стала срібною призеркою у каное-двійка на дистанції 500 метрів та бронзовою призеркою на 200 метрів у каное-одиночці.
Так Лузан стала третьою українською веслувальницею, якій вдалося здобути понад одну медаль Олімпійських ігор. Більше лише в Інни Осипенко-Радомської, яка здобула чотири медалі, виступаючи за збірну України. Три нагороди на Олімпіадах здобув Юрій Чебан.
А наостанок Лузан ще й з чемпіонату світу привезла три медалі, що також стало кращим показником в історії українського веслування.
Рік тому Лузан на своїй сторінці в інстаграмі опублікувала пост під назвою: "Зворотний бік медалі", де розповіла, на які жертви вона йде заради перемоги:
Олена Старікова
Олена Старікова / Фото Getty Images
У 2021 році Олена Старікова стала срібною призеркою Олімпійських Ігор в Токіо, здобувши медаль в індивідуальному спринті. Медаль Старікової є особливою, адже на велотреку наші спортсмени здобували медаль ще на Олімпіаді у Пекіні 2008 року.
На Олімпіаді у Токіо Олена Старікова також чудово виступила у дисципліні кейрін, здобувши високе четверте місце.
Знай наших! Напевно, патріотка, – Старікова перед Олімпіадою відмовилася виступати за Азербайджан
Олена Старікова – єдина представниця України, яка цього року успішно дебютувала у першій в історії Лізі Чемпіонів UFI з велотреку, яка пройшла у чотири етапи: перший прийняла іспанська Майорка (6 листопада), другий – литовський Паневежис (27 листопада), і два останні – Лондон (3 і 4 грудня).
Ілля Ковтун
Ілля Ковтун / Фото Getty Images
Українець Ілля Ковтун став сенсацією цьогорічного чемпіонату світу. 18-річний гімнаст виборов бронзову нагороду у багатоборстві. І це вдруге в історії України. Раніше медаль у багатоборстві вдавалося завоювати лише Олегу Верняєву.
Також у 2021 році Ковтун виграв "бронзу" на дорослому чемпіонаті Європи. Але історичною подією стала назва одного з елементів на паралельних брусах ім'ям гімнаста. Цей елемент складається з перевороту назад з упору на руках та повороту на чверть обороту до бруса.
Дивіться відео іменного елементу Іллі Ковтуна
Олександр Хижняк
Олександр Хижняк / Фото Getty Images
На Олімпійських Іграх у Токіо український боксер Олександр Хижняк завоював "срібло" у ваговій категорії до 75 кілограм.
У першому раунді наш боксер пішов уперед і почав здобувати перевагу над суперника. Українець майже не відпускав бразильця від канатів, а наприкінці 3-хвилинки завдав кілька небезпечних ударів. Підсумок раунду – усі п'ять суддів віддали перемогу Хижнякові.
Полтавець також у 2017 році став чемпіоном Європи серед чоловіків віком до 22 років, а потім чемпіоном світу у середній вазі, а у 2019 році здобув "золото" на Європейських іграх.
Андрій Ярмоленко
Андрій Ярмоленко / Фото УАФ
Ефективна гра Андрія Ярмоленка цього року добре ілюструє успіхи футбольної збірної цього року – вихід до чвертьфіналу Євро-2020 та показаний характер наприкінці відбірного циклу до чемпіонату світу, який дозволив "синьо-жовтим" вийти до раунду плей-офф.
Цього року ветеранові української збірної підкорилося досить солідне досягнення – слідом за Анатолієм Тимощуком, Андрієм Шевченком та Русланом Ротанем він зіграв 100-й матч у її складі.
Поточний рік для Андрія Ярмоленка хоча й складався не завжди так, як того хотілося б, його однозначно можна занести в актив. Незважаючи на травми, які дошкуляли йому в англійському Вест Хемі ще з початку 2021-го, українець гідно долав ці випробування. Якщо тренерський штаб лондонського клубу його відсутність на полі не вважав вирішальною, то уявити нашу збірну без Ярмоли нині дуже важко.
Юрій Захарєєв
Юрій Захарєєв / Фото Getty Images
Боксер Юрій Захареєв здобув єдину нагороду України на чемпіонаті світу. Попри те, що для українця це була дебютна світова першість, у фіналі він переміг досвідченого Вадима Мусаєва – представника команди ФБР (Федерація боксу Росії).
- І це перше українське "золото" на чемпіонатах світу з 2017 року та сьоме за часи незалежності.
Раніше чемпіонським титулом могли похизуватися Василь Ломаченко (2009, 2011), Тарас Шелестюк, Євген Хитров, Олександр Усик (усі – 2011), Олександр Хижняк (2017). Крім того, у 2021 році Юрій Захареєв виграв ще одне "золото", але вже серед молоді.
Не пропустіть Виходжу в ринг і повинен виграти, – ексклюзив з чемпіоном світу з боксу Юрієм Захарєєвим
Ярослава Магучіх
Ярослава Магучіх / Фото Getty Images
Українка Ярослава Магучіх виграла бронзову медаль у стрибках у висоту на Олімпійських іграх-2020 у Токіо.
19-річна українка показала результат в 2,00 м. Перемогла триразова чемпіонка світу росіянка Марія Ласіцкене (2,04 м), "срібло" у австралійки Ніколи Макдермот – 2,02 м.
Олександр Усик
Олександр Усик / Фото Getty Images
Олександр Усик завоював місце у списку найбільш успішних українських спортовців завдяки знаковій перемозі, яку 34-річний професіонал виборов у ніч на 26 вересня у Лондоні.
На арені Tottenham Hotspur, за присутності близько 67 тисячі глядачів, Олександр Усик переміг британського опонента Ентоні Джошуа, забравши його чотири чемпіонські пояси у найпрестижнішій надважкій вазі за версіями WBA, WBO, IBF і IBO. Ті самі пояси, які Ентоні здобув у 2017 році якраз у драматичному поєдинку з Кличко-молодшим, що тоді стало фактичним завершенням видатної кар’єри Володимира.
Цікаво Допінг українців, резонансна Олімпіада, зашквари з росіянами: скандали українського спорту 2021