Причиною заговорити про Ерлінга Голанда у 2019 році був чемпіонат світу з футболу серед збірних U-20. Це саме той турнір, де збірна України на чолі з Олександром Петраковим і стала чемпіоном світу.

Варте уваги Хто може очолити збірну України у випадку відставки Петракова: ймовірний список кандидатів

А привернув увагу тоді всіх спортивних медіа Голанд тим, що відзначився 9 забитими голами в матчі проти Гондурасу. Не те, щоб таке бувало часто, та все ж траплялося. При цьому що два інші матчі норвежці програли, а Голанд забитими голами не відзначався.

Та молодіжний футбол – це не дорослий. І не всім дається зробити цей перехід (як багато українських футболістів з тієї збірної досягли високих результатів? Лунін на той час вже був воротарем "Реала"). Але це не стосується Голанда. Це просто людина-гол, що і підтверджує його статистика.

Норвезький феномен

Єдина збірна Норвегії, за яку він не відзначився забитим голом – це U-21. Правда і зіграв він лише у трьох матчах. Далі його тримати там не було потреби. Тож у 22 роки Голанд має 23 матчі за національну збірну Норвегії, в яких забив 21 гол.

Але от незадача, сама збірна не дотягує до рівня гравця, тож і на чемпіонат світу 2022 року команда не пробилася. Забракло очок саме в тих матчах, які Голанд пропустив через травму. Для прикладу, норвежці зіграли внічию проти Латвії вдома.

До теми Топ-10 найдорожчих футболістів, які не виступлять на чемпіонаті світу 2022 в Катарі

Хоча і з Голандом не завжди вдається виграти – поступилися вдома Сербії у матчі Ліги націй, програвши їм перше місце в групі. Саме цей матч і перервав серію із семи ігор поспіль, в яких Голанд забивав голи.

Забиває на професійному рівні з 16 років

Інша справа – клубний рівень. Але і тут "перший млинець нанівець". Перший його професійний клуб – "Брюне", вихованцем якого він є. За основну команду він зіграв 16 матчів в другій лізі чемпіонату Норвегії. І нічим не відзначився. Хоча чого варто було очікувати від 16-річного юнака? При цьому що дебютував він за головну команду, коли йому було лише 15 років.

Далі було підвищення – перехід у "Мольде". Перейшов туди в лютому 2017 року, коли йому було 16 років. А заплатили за нього 100 тисяч євро. Дебютував за нову команду аж 6 квітня, вийшовши на заміну. І через хвилину отримав жовту картку. Та з часом він таки проявив себе. І за два роки загалом провів 50 матчів за команду, в яких забив 20 голів.

На вже згаданий молодіжний ЧС-2019 він поїхав як гравець австрійського "Зальцбурга". Хоча на той час за команду зіграв у 5 матчах з початку року (він лише 1 січня 2019 року перейшов з "Мольде" за 8 мільйонів євро). При цьому в старті – лише в одному матчі. Але й тоді він відзначився забитим голом. А от вже після турніру в новому сезоні він став гравцем основи. І видав феноменальні показники:

  • 16 голів за 14 матчів в австрійській Бундеслізі (він забив у шести матчах поспіль 11 голів). Ще 6 разів він віддав результативні передачі;
  • 8 голів в 6 матчах Ліги чемпіонів (в першому турі він оформив хет-трик і забивав п'ять матчів поспіль);
  • 4 голи в Кубку Австрії за два матчі.

Хоча "Зальцбург" і входить в структуру "Ред Булл", на підвищення Голанд пішов не в "РБ Лейпциг", а до їх конкурента в німецькій Бундеслізі – дортмундська "Боруссія" виклала за нього 20 мільйонів євро.

У першому ж офіційному матчі за "джмелів" він оформив хет-трик за 20 хвилин, вийшовши на заміну. Команда на той час програвала 3:1, а виграла 3:5. У двох наступних матчах він оформив дублі. І після цього забив і в четвертому поспіль матчі за "Боруссію".

Він оформив дубль і у ворота ПСЖ в 1/8 фіналу Ліги чемпіонів. Але команда тоді не зуміла пройти далі.

Загалом до кінця сезону він зіграв 15 матчів, в яких забив 13 голів в німецькій Бундеслізі.

41. Стільки матчів за "Боруссію" Голанд зіграв у сезоні 2020/2021. І стільки голів він забив. 27 голів за 28 матчів в Бундеслізі. 10 голів за 8 матчів в Лізі чемпіонів. При цьому що два матчі він пропустив.

Наступного сезону можна було б очікувати такої ж статистики, але на заваді стали травми. Тож у підсумку лише 30 матчів за сезон. І 29 забитих голів. А далі був перехід до "Манчестер Сіті".

Голанд мчить до рекорду

Цей перехід можна було оцінювати як намагання відімстити "Манчестер Юнайтед". Все через травму його батька Альфі Голанда, який свого часу виступав за "містян". І в матчі проти МЮ Рой Кін спеціально завдав йому травму з метою помсти. За що згодом був двічі дискваліфікований (перший раз – одразу після матчу, вдруге – після виходу автобіографії, в якій він зізнався в навмисному нанесенні травми).

Детальніше Голанд ні за що не перейде в Манчестер Юнайтед: легенда МЮ "зламав" трансфер 20 років тому

2 жовтня 2022 року Голанд цілком відімстив "червоним дияволам" – хет-трик та дві результативні передачі зробили свою справу, принизивши суперника.

Тепер в Голанда в цьому сезоні за "містян" 14 голів за 8 матчів в АПЛ (станом на 3 жовтня 2022 року). Єдина команда, проти якої він зіграв і не забив – "Борнмут". Але приклався до перемоги, віддавши результативний пас.

Загалом же за команду він відзначився 17 разів в 11 матчах. У тому числі вже тричі оформив хет-трики в АПЛ.

Якщо Голанд продовжить так забивати й далі за "МанСіті", то до кінця сезону заб'є щонайменше 66 голів лише в АПЛ.

Слід розуміти, що в історії чемпіонату Англії найбільше голів за сезон забив Діксі Дін з "Евертона" – 60. Але це було в сезоні 1927/1928. В історії сучасної АПЛ найбільшу кількість голів за сезон ділять Енді Коул та Алан Ширер. В обох по 34 голи. Однак варто зрозуміти, що перший це забив у сезоні 1993/1994, провівши 40 матчів. А Ширер цього досягнув в наступному сезоні, коли зіграв 42 матчі. Але тоді в АПЛ виступало 22 команди. З сезону 1995/1996 кількість команд в АПЛ зменшилась з 22 до 20, відповідно кількість ігор зменшилась з 42 до 38.

Більш сучасним найкращим показником є Мохамед Салах, який в сезоні 2017/2018 забив 32 голи.

Якщо ж брати загальну кількість голів, то Алан Ширер в АПЛ забив 260 разів. Але витратив на це 14 сезонів та 441 матч. Голанд за теперішніх показників цей результат може досягти за 4 сезони. Або 149 матчів.