Вже сьогодні, 28 липня, стартує 33-ій чемпіонат України з футболу. На старт вийдуть 16 команд, в тому числі два абсолютних дебютанти елітного дивізіону.

До теми Шахтар вищий за всіх на голову: рейтинг найдорожчих клубів та гравців УПЛ

Більш того, для УПЛ це буде вже другий сезон під час дії воєнного стану. 24 канал розповідає про основні аспекти сезону та розклад сил серед команд-учасниць.

Турнір пройде з 28 липня 2023 року по 25 травня 2024 року. Цього року в УПЛ буде відіграно 17 турів, а наступного – 13. За регламентом переможець та віцечемпіон отримають путівки у кваліфікацію Ліги чемпіонів.

Переможець Кубка зіграє у кваліфікації Ліги Європи, а 3-4 місця – в Лізі конференцій. Якщо Кубок дістанеться комусь із перших трьох команд, то бронзовий призер гратиме в ЛЄ, а в ЛК підуть 4-5 місця.

Що стосується вильоту, то у Першу лігу напряму потраплять остання та передостання команди. Натомість 13-14 місця гратимуть у перехідних матчах з 3-4 командами другого дивізіону.

Читайте також УПЛ опублікувала календар чемпіонату України на сезон 2023-2024: коли гратимуть Шахтар та Динамо

Цей сезон знову пройде без глядачів на трибунах. Через воєнний стан Мінмолодітаспорту не наважилось давати дозвіл навіть на часткове допущення вболівальників на стадіони.

Попри те, що минулого сезону ця заборона вже діяла, кілька клубів систематично її ігнорували. Команди погоджувались на сплату штрафів, аби пустити кілька сотен фанатів на трибуни. Сюрреалістична ситуація на фоні того, що і до заборон відвідуваність УПЛ була вкрай низькою.


Єдиного пулу знову не буде / колаж 24 каналу

Також цього сезону виникла нова незрозуміла ситуація з трансляціями матчів. Оскільки за законом кожен клуб має право показувати домашні матчі, де забажає, учасникам УПЛ знову не вдалось домовитись про єдиний пул:

  • Динамо, Дніпро-1 та Зоря вперто не бажають транслюватись ніде, крім групи каналів "1+1 Media"
  • інші 13 клубів домовились про заснування "УПЛ-ТБ" із безкоштовними трансляціями цього сезону на ОТТ-платформах і подальшим переходом на платну основу
  • але після появи Megogo у переговорному процесі було встановлено, що безкоштовними будуть лише перші шість турів для всіх платформ та платними – з сьомого саме на Megogo
  • через це Рух вийшов з проєкту та планує самотужки транслювати свої домашні матчі, скоріш за все, на ютубі
  • решта 12 клубів погодились на пропозицію Megogo

Минулого сезону чемпіонат України залишили ФК Львів, Металіст та Інгулець. Перша команда припинила своє існування, тоді як харків'яни та петрівці виступатимуть у Першій лізі.

На їх місце зайшли Полісся, Оболонь та ЛНЗ. Для киян це перший виступ в УПЛ з 2011 року, а ось клуби з Житомира та Черкас дебютують на рівні УПЛ.

І якщо Полісся та ЛНЗ мають чималі амбіції в УПЛ, то Оболонь називають одним з аутсайдерів турніру. Кияни майже не посилили склад, підписавши хіба що кіпера Олександра Рибку, а також захисників Дмитра Нагієва та Артема Вовкуна.


Олександр Рибка повернувся в Оболонь / fc.obolon.ua

На інші вилітаючі місця є чимало претендентів. Загалом рівень команд УПЛ, за виключенням грандів, виглядає близьким до рівного. Вкрай туманні перспективи мають Верес, Металіст 1925 та Рух. Є питання і до складу Миная та Чорноморця:

  • рівненці після приходу Сергія Лавриненка підписали кілька ексгравців Інгульця (Кухарук, Кучеренко, Марусич), але до їх якості є питання, з ними петрівці як раз вилітали
  • Металіст 1925 здивував підписанням одного з топ-бомбардирів Першої ліги Олексія Сидорова (Металург Запоріжжя), а також ексгравця Полісся Вадима Червака, який навесні потрапив у скандал з арбітринею
  • Чорноморець втратив чимало важливих гравців (Алефіренко, Демченко, Юсов, Гладкий), але при цьому зберіг Салюка, Брагару та Бадібангу та вірить у тренерський талант Романа Григорчука
  • Минай та Рух майже не міняли кадровий ростер: львів'яни повернули з оренди Сича, а закарпатці продали у Дніпро-1 Горіна, але втримали інших лідерів

Не виглядають проблемними ЛНЗ та Колос, які провели якісні підсилення влітку. Особливо це стосується новачка УПЛ, який підписав чимало відомих гравців:

  • лідери Металіста Максим Прядун та Владислав Наумець
  • зірка Вереса Геннадій Пасіч
  • ексгравець Динамо Сергій Рибалка
  • колишній вінгер Дніпра та Ворскли Денис Олійник
  • українець із азербайджанського Сабаха Петро Стасюк
  • хавбек Євген Банада, який виступав за Олександрію та Кривбас


Олександр Ковпак – тренер ЛНЗ / fc-lnz.com

Сумніви викликає персона тренера Олександра Ковпака, але на рівні Першої ліги та у дуелі з Інгульцем ексфорвард Таврії не дав підстав у собі сумніватися.

Також є питання і до тренера Колоса, адже Ярослав Вишняк минулого сезону не зміг поборотися з ковалівцями за єврокубки при солідному складі. Тепер же до команди доєднались такі відомі гравці як Бурда, Цуріков, Бондаренко та Лучкевич.

А ось інший новачок Полісся кидає виклик багатьом командам УПЛ, в першу чергу у фінансовому аспекті. Житомирці мають шостий за вартістю склад в чемпіонаті та влітку одні з небагатьох дозволяли собі витрачати гроші на гравців.

Підопічні Калітвінцева і минулого сезону мали пристойний склад для УПЛ і навіть переманювали футболістів елітного дивізіону до себе в Першу лігу. Цього літа до складу команди доєднались Денис Бойко, Артем Шабанов, Сергій Чоботенко, Еміль Мустафаєв, В'ячеслав Танковський, Бен Макуана та Артем Смоляков.

Варто знати Олександр Усик став професійним футболістом і підписав контракт із клубом УПЛ

У виліт житомирців взагалі не віриться. Ба більше, за успішного сприяння фортуни Полісся може залетіти у єврокубкову зону. Інші ж претенденти на єврокубки явно не стали сильнішими.

Кривбас втратив лідера центру поля Капіча, Ворскла відпустила головного бомбардира Сефері, а Олександрію взагалі залишило півкоманди. Ці клуби мають претендувати на 4-5 місця, але на папері Полісся виглядає потужнішим.

Є питання і по луганській Зорі, яка минулого сезону ледь не вирвала путівку у Лігу чемпіонів. Влітку луганців залишили такі важливі гравці як Бражко, Булеца, Шахова, але головною втратою є відхід Патріка ван Леувена у Шахтар.

На місце голандця призначено "кота в мішку" Ненада Лалатовича. Трансфери ж в основному орієнтовані на оренду молодих динамівців, хоча і дует форвардів Русин – Герреро втримати вдалось. Тож вище четвертого місця Зорю не варто очікувати, але і випасти із єврозони вона не має.

До теми Призначення легенди: Євген Селезньов отримав менеджерську роботу в одному з грандів УПЛ

Що стосується Дніпра-1, то у команди навряд чи буде така відмінна змога поборотися за золото, як минулого сезону. Клуб втратив багатьох легіонерів, а тепер ще і близький до продажу Артема Довбика.

Без свого головного бомбардира дніпряни точно здадуть. Трансферна кампанія команди Кучера вийшла доволі цікавою, адже була орієнтована на українських гравців (Волинець, Мірошніченко, Кравець, Горін, Третяков).

Вибір складу не дозволить Дніпру-1 впасти нижче третьої сходинки, але для боротьби за Лігу чемпіонів підопічним Кучера треба сподіватися на сильний спад у Динамо чи Шахтаря.


Андрій Ярмоленко повернувся в Динамо / fcdynamo.com

Власне, минулого сезону кияни і мали його, але тепер всерйоз налаштовані гучно про себе заявити. Головна трансферна подія літа – повернення в Київ Андрія Ярмоленка, який має повести "біло-синіх" до чемпіонства.

Крім того, Луческу зможе розраховувати на вже здорового Шапаренка та Бражка, якого повернули із Зорі. Слабкою ланкою виглядає оборона Динамо, але Мірча привчив до того, що здатен відкрити нові таланти та налаштувати гру у захисті.

Кияни явно очікують на повернення у топ-двійку, а в ідеалі – боротьбу за чемпіонство із Шахтарем. Основа Динамо для цього вже готова, але глибина лави запасних у "гірників" куди краща".

Читайте також Андрій Ярмоленко в Динамо "віджав" культовий номер Шевченка у ексгравця Зорі

Шахтар же більше дивував цього літа. Донеччани після успішного сезону вирішили звільнити Ігора Йовічевіча та призначити Патріка ван Леувена. Під нього також провели активну трансферну кампанію, підписавши трьох новачків з Південної Америки:

  • 21-річний лівий захисник Педріньо з Атлетіко Паранаенсе
  • 19-річний опорник з Еквадору Деніль Кастільо
  • 18-річний вінгер Сан-Паулу Невертон

Навряд чи у цьому сезоні хтось із них буде основним, але для глибини складу вони знадобляться. Також повернувся з оренди у Сабаху вінгер Олексій Кащук, який розкрився у молодіжній збірній на Євро U21.

Шахтар перебудовує воротарську ланку. Шевченко пішов у Чорноморець, Пятов завершив кар'єру, а Трубіна активно сватають у Європу. Втім у "гірників" вже є кіпер під основу Дмитро Різник, тому ці втрати не мають бути відчутними.


Патрік ван Леувен очолив Шахтар / shakhtar.com

Завдяки кадровому потенціалу Шахтар завжди буде вважатись головним претендентом на золото. Однак раптова зміна тренера та непогане підсилення Динамо все ж може зіграти із донеччанами злий жарт.

Прогноз Favbet

Букмекери згодні із тим, що Шахтар є фаворитом у боротьбі за чемпіонство. Коефіцієнт на тріумф "гірників" становить 1,60, тоді як на Динамо – 2,50. Котирування на інші команди наступні:

  • Дніпро-1 – 10,00
  • Зоря – 15,00
  • Ворскла – 25,00
  • Олександрія – 50,00
  • Полісся – 100,00
  • Кривбас – 200,00
  • Колос – 200,00

Що стосується прямого вильоту в Першу лігу (15-16 місця), то тут інтриги більше. Одразу шість команд мають коефіцієнт нижче 5,00. Найменше шансів на порятунок дають Оболоні та Вересу. Котирування такі:

  • Оболонь – 2,00
  • Верес – 2,20
  • Металіст 1925 – 2,55
  • Чорноморець – 3,00
  • Минай – 3,50
  • Рух – 4,50
  • ЛНЗ – 5,50
  • Кривбас – 10,00
  • Колос – 15,00
  • Полісся – 20,00