Без результату та з надмірною щирістю: перші підсумки роботи Петракова у збірній України

10 вересня 2021, 15:00
Читать новость на русском

Олександр Петраков наважився очолити збірну України на фоні провального старту у відборі на ЧС-2022. Петраков прийняв команду, яка 5 років вчилася грати у футбол з Андрієм Шевченком. Зі стартових матчів під орудою Петракова збірна набула нових рис, але не втратила попередні.

Петраков не поламав команду Шевченка, але не дав результат

Шевченко покинув збірну України, несподівано оголосивши про це у неділю, 1 серпня. Тренер заявив, що в нього закінчився контракт. За версією Шевченка, йому не запропонувала продовжити угоду. Натомість в УАФ кажуть, що Шевченко не відповідав…

Варте уваги Збірна України віддасть на благодійність частину премії за матч з Францією

На цьому фоні УАФ істерично почала домовлятися із Сергієм Ребровим, який тільки прийшов в Аль-Айн і пов'язав себе з клубом довгостроковим контрактом. Коли переговори з Ребровим провалилися, УАФ вночі оголосила про призначення Петракова.

Сам Петраков не приховує і розуміє, що його кинули на розтерзання. Для чемпіона світу 2019 року – це шанс всього життя, від якого не можна було відмовитися. І простота, з якою Петраков про це говорить – заслуговує увагу.

Новий керманич "синьо-жовтих" передусім відомий тим, що вміє давати результат. Саме це потрібно було Україні в матчах відбору на ЧС-2022 проти Казахстану та Франції. Експерти очікували від команди прагматичний і захисний футбол. Та по факту все виявилося інакше.

Збірна України буквально знищила на виїзді Казахстан, але через крищучі індивідуальні помилки в обороні втратила перемогу (2:2).

Здавалося, що в грі проти чемпіонів світу французів вболівальники нарешті побачать закритий футбол Петракова. Але й тут Україна тривалий час давала пристойну інтенсивність, після чого Франція відмовилася грати у футбол.


Шапаренко святкує гол французам / Фото УАФ

Відтак, Україні довелося грати позиційно, а не на контратаках. За великим рахунком "синьо-жовті" переграли Францію і не даремно гравці засмучені нічиєю (1:1).

  • Обидва поєдинки можна занести в актив Петракову з огляду видовищності, напруги й краси. Але Петраков не набрав 3 – 4 очки, які б суттєво допомогли у боротьбі за вихід на чемпіонат світу.

Грати красиво і програвати – це не про мене,
– говорив Петраков перед дебютом.

Та на справі все виявилося інакше.

Третій поєдинок з новим тренером українці провели проти Чехії. Гра, яка завершилася черговою нічиєю (1:1), не мала ніякого значення, адже була товариською. Але насторожує, що Україна не змогла виграти 4 поспіль матч та ще й пропустила на останніх секундах.

Петраков надто щирий

Вболівальники збірної України звикли до пресконференцій та інтерв'ю Андрія Шевченка, в яких тренер виважено та спокійно відповідає на запитання. Шевченко не виносив на загал все, що відбувається у команді й спокійно коментував навіть невдачі. Шевченко не давав волю емоціям.

У цьому плані Петраков повна протилежність свого попередника. Простоту тренера доводить банальний факт – після матчу чемпіонату України між Динамо та Десною фахівець проїхався на метро. Побачити Шевченка у метро, мабуть, нереально.

Я простий. Що тут незвичайного? Тим паче, що зараз весь центр перекритий через парад до Дня Незалежності. Краще спокійно проїхатися на метро,
– сказав про це Петраков.

Але в щирості Петракова є інша сторона медалі. Зокрема, після невдачі проти Казахстану тренер дещо жорстко прокоментував дії своїх футболістів. Петраков був розчарований помилками в захисті та нереалізацією моментів попереду.

Навіть не знаю що сказати. На 93 хвилині забиваємо м'яч, я вже радію, а потім одна подача – гол. Люди грають у Лізі чемпіонів, але допускають такі помилки. Навіть на юнацькому рівні таких помилок не допускають,
– заявив Петраков.

Євген Левченко підмітив, що Петраков розділяє тренерський штаб та команду. На думку колишнього футболіста та експерта – це як мінімум насторожує.

З Левченком складно не погодитись. Складається враження, що Петраков сприймає своїх футболістів як дітей. Помітно, що він протягом тривалого часу своєї кар'єри працював з юнацькими командами. Проте зі старшими гравцями такий підхід навряд чи спрацює на довгій дистанції. Лідери команди можуть перестати розуміти тренера.

  • Сам Петраков також про це говорив. Він зазначив, що між юнацьким та дорослим футболом – колосальна різниця. Наставник "синьо-жовтих" зізнався, що йому в команді допомагають Андрій Пятов та Андрій Ярмоленко.

Щирість Петракова простежується і в ситуації з лідером команди Андрія Шевченка – Русланом Маліновським. У цьому випадку заяви тренера можуть бути токсичними.

Петраков заявив, що не розраховує на одного з найкращих футболістів Серії А минулого сезону. Якщо проводити паралелі з попереднім тренером, то Шевченко в історії з Віталієм Буяльським був більш дипломатичним.

Ситуації з Буяльським та Маліновським ідентичні, але у ЗМІ вже мають різний відтінок. Петраков і Маліновський це скандальна тема та конфлікт, а Шевченко та Буяльський – конспірологія.

До теми Якщо не розраховуєш, то не викликай, – Циганик про конфлікт Маліновського та Петракова

Хай там як, тема Маліновського не закрита! Футболіст з травмою відіграв Євро-2020, переніс операцію і без перепочинку розпочав новий сезон. Цілком можливо, що Петраков вирішив не напружувати свого підопічного.

Разом з тим, в історії з Маліновським є ще одна деталь. Петраков виніс у публічну площину те, що Руслан ображається на нього. Окрім того, тренер заявив, що перепросив перед гравцем.

Він ображається, що я його не поставив до складу. Я з ним поговорив, попросив у нього вибачення. Я тільки прийшов в команду,
– говорив Петраков про Маліновського.

Через слова Петракова тепер Руслан у скрутному становищі. Адже це непрофесійно ображатися на тренера, якщо він обрав іншого футболіста. Також це суперечить інтересам команди. Можна подумати, що Маліновському важливіше з'явитися на полі, аніж збірній досягти результату.

Більше того, тренер навряд чи повинен виносити в публічну площину такі тонкі моменти всередині команди. Петракова вже розкритикував Олександр Паляниця.

Мені це взагалі незрозуміло. Які тут можуть бути вибачення? Адже в першу чергу тренер відповідає за результат, йому все вирішувати. А гравець своєю майстерністю повинен доводити, що гідний більшого,
– зазначив колишній футболіст збірної України.

Дебютанти

Каденція Андрія Шевченка запам'яталася новими обличчями у збірній України. Це й не дивно, адже біля керма "синьо-жовтих" Шевченко був цілих 5 років. Обличчя збірної, яка виходила на Євро-2020, і команди, яка зіграла на турнірі у 2021 році – абсолютно різні.

Наразі лідерами збірної України починають ставати ті футболісти, з якими Петраков досягав успіху на юнацькому рівні. У першу чергу це Віталій Миколенко.

Завдяки Петракову вперше за збірну зіграли відразу 6 футболістів:

  • Олександр Сирота (Динамо)
  • Тарас Качараба (Славія)
  • Сергій Булеца (Зоря)
  • Владислав Кочергін(Зоря)
  • Данило Сікан (Шахтар)
  • Віктор Корнієнко (Шахтар).


У матчі проти Чехії дебютували нові гравці / Фото УАФ

  • Серед дебютантів ледь не улюбленцями Петракова у збірній U-20 були Сікан та Булеца. Саме ці футболісти привели Україну до перемоги на чемпіонаті світу. І дуже ймовірно, що Петраков продовжить давати шанс Сікану. Тренер бачить потенціал в нападнику Шахтаря, за що той віддячив голом Казахстану.

Повернення Буяльського і відсутність старої гвардії

Першу заявку Петракову практично не вдалося сформувати, адже її складали в УАФ. Тому тільки у жовтневих матчах ми побачимо, на кого робить ставку новий тренер.

У вересні Петраков обійшовся відразу без трьох голкіперів: Георгій Бущан, Анатолій Трубін та Андрій Лунін не змогли допомогти команді через різні причини.

Схоже, що для Петракова має значення ігрова практика. Він не викликав у збірну Богдана Михайличенка, Євгена Коноплянку та Віктора Коваленка. Водночас Петраков повернув Буяльського, який зіграв за збірну в офіційному матчі вперше за 2,5 роки.

  • Буяльський у збірній та Динамо – різні футболісти. Віталій банально не підходить для стилю національної команди. Чи зможе Петраков інтегрувати "динамівця" у свою гру та чи потрібно йому це взагалі – відкрите питання.

Також Петраков змінив правого захисника. Олександр Караваєв після помилок у грі з Казахстаном навряд чи повернеться на фланг захисту. Петраков, ймовірно, довірятиме захиснику Динамо Олександру Тимчику. Не даремно він з'явився у грі з Францією та став найкращим футболістом поєдинку з Чехією.

Нова тактика збірної

Перед дебютом Петракова гостро стояло питання тактики. Коли з'явився склад на гру з казахстанцями, склалося враження, що Україна зіграє у 2 центральні захисники. Та як тільки футболісти вийшли на поле – всі сумніви розвіялися. Петраков гратиме за звичною для себе схемою 5:4:1.

Дуже хотів би подякувати Андрієві Шевченку та його тренерському штабу. За те, що вони зробили за п'ять років для нашої країни. Вони дуже допомогли хлопцям і мені. Від хорошого не треба відходити. У чому відмінність? Хлопці не грали за такою схемою. Вони грали 5-3-2, а 5-4-1 – ні,
– заявив Петраков.

За цією схемою збірна України буде догравати відбір на ЧС-2022. Петраков точно не відмовиться від своїх ідей, які, до речі, не такі й чужі футболістам збірної.

Я так граю. Чому я повинен міняти схему? Скажіть – чому? Бо ви хочете, щоб я змінив схему? Я ж головний тренер. Розумієте?,
– говорив Петраков.

Шевченко також використовував схему з трьома центральними оборонцями. Саме так українці провели останній матч на Євро-2020 проти Англії.

Попереду в України три матчі у відборі на ЧС-2022. Спершу Україна 9 жовтня поїде в гості до Фінляндії, після чого 12-го числа прийме Боснію і Герцеговину. 16 листопада команда Петракова завершить відбір виїзним матчем проти боснійців. Перемоги в трьох поєдинках гарантують Україні друге місце в групі та шанси вийти на ЧС-2022 через плей-офф.