24 канал пропонує вашій увазі цікаві цифри та факти про Ролан Гаррос, який входить до серії чотирьох турнірів Великого шлема і єдиний серед них на грунтових кортах. Чемпіонат Франції зазвичай вдбувається протягом двох тижнів наприкінці травня й початку червня. Але цьогоріч його перенесли на вересень-жовтень через карантин.

Знай наших! Еліна Світоліна виграла престижний турнір у Франції

Дебютний Ролан Гаррос відбувся у 1891 році. Переміг досить несподівано британець Бріггз. У чому сенсація? В перших турнірах у Парижі брали участь лише члени французьких клубів, до яких не входили багато найсильніших тенісистів світу, а грали, в основному, місцеві маестро. І до 1932 року вони перемагали на всіх змаганнях – окрім найпершого.

Жінки почали виступати у чемпіонаті Франції з 1897-го. Перший титул завоювала француженка Франсуаза Массон.


"Кубок мушкетерів" Ролан Гаррос

Головний трофей чоловічого Ролан Гаррос – "Кубок мушкетерів" – названий на честь чотирьох тенісистів – Жака Брюньйона, Жана Боротра, Анрі Коші і Рене Лакоста. Цей квартет у 1927 році в фіналі Кубка Девіса здолав до того непереможну збірну США. Дещо пізніше відомий письменник Френсіс Скотт Фітцджеральд написав у автографічному есе "Відгомін століття джазу", що тільки-но французи всерйоз захопилися тенісом, як великі трофеї почали тікати з рук американців. Справді, чотири "мушкетери" з Франції впевнено домінувала на кортах світу: в 1920-1930-х роках вони завоювали загалом 55 нагород, 18 з яких – в індивідуальних змаганнях.


Граційна Сюзанн​ Ленглен

Жіночий кубок Ролан Гаррос носить ім'я зірки французького тенісу Сюзанн Ленглен, яка виграла 86 (!) турнірів за кар’єру і двічі ставала олімпійською чемпіонкою. Саме завдяки Сюзанн, до речі, свого часу відбулося пом'якшення ігрового дрес-коду для тенісисток. Ленглен принципово відмовлялася виходити на корт у традиційних тоді довгих спідницях і жорстких корсетах. Француженка грала в легкому одязі, який не заважав рухатися. Крім того, Сюзанн започаткувала моду на стрічки, якими підв'язувалося волосся. Згодом так почали робити навіть чоловіки.


Спорткомплекс Ролан Гаррос

Головні корти Парижа були збудовані в 1928 році і названі на честь легендарного льотчика, героя Першої світової війни і великого шанувальника тенісу Ролана Гарроса. Ця арена – одна з найбільших і найзручніших у світі, а зіграти на центральному корті – велика честь для всіх спортсменів. Втім, є й сумний епізод в історії легендарного стадіону. В 1940 році під час окупації Франції німці облаштували на "Ролан Гаррос" тимчасовий табір для євреїв.

Персона: Серені Вільямс – 39: зірка тенісу готується встановити легендарне досягнення

Того страшного 1940-го матчі чемпіонату Франції не гралися. А в 1941-1945 роках розіграші відбулися, але їх не визнали ні Французька тенісна федерація, ні оргкомітет турніру. В першу чергу тому, що в 1941-1944-му змагання відбувалися після "особливого дозволу" окупаційної влади. Таким чином німці намагалися викликати до себе хоч найменші симпатії з боку французів. Але це не допомогло…


Щойно Рафаель Надаль виграв черговий Ролан Гаррос

Найбільшу кількість турнірних перемог на Ролан Гаррос має Рафаель Надаль – 12. У 2017 році, після того, як іспанець вдесяте взяв Париж, йому вручили в постійне володіння копію "Кубка мушкетерів". У жінок найбільше титулів у Кріс Еверт – 7.

Мультипереможці Ролан Гаррос
(5 і більше перемог)

Чоловіки

  • Рафаель Надаль (Іспанія) – 12
  • Макс Декюжі (Франція) – 8
  • Б’єрн Борг (Швеція) – 6
  • Анрі Коше (Франція) – 5

Жінки

  • Кріс Еверт (США) – 7
  • Штефі Граф (Німеччина) – 6
  • Сюзанн Ленглен (Франція) – 6
  • Франсуаза Массон (Франція) – 5


Тріумф Андре Агассі і трагедія Андрія Медвєдєва

У 1999 році у фіналі Ролан Гаррос грали українець Андрій Медведєв і американець Андре Агассі. Наш земляк виграв два перших сети і вів у третьому 3:2 на своїй подачі. Якби Медведєв виграв 6-й гейм, то, скоріше за все, дотиснув би титулованого суперника. Але киянин припустився прикрих помилок, віддав свою подачу – і психологічно зламався. Агассі захопив ініціативу і впевнено виграв три сети. Загальний рахунок – 3:2 на користь Андре. Це був один із найдраматичніших фіналів на Ролан Гаррос. І один з найприкріших матчів у кар’єрі нашого Андрія Медведєва і в історії українського тенісу.


Легенда тенісу Штеффі Граф

  • Ролан Гаррос – перший турнір Великого шлема, на якому дозволили грати професіоналам. Сталося це в 1969 році.
  • Рекорд відвідування турніру: 480 575 глядачів у 2019 році.
  • Рекорд телеперегляду матчу: 116 мільйонів (!) глядачів. Така кількість фанатів зібралася біля екранів у 2011 році під час фінального поєдинку Лі На проти Франчески Скьявоне – за китаянку вболівали більше 100 мільйонів земляків. Вона їх не розчарувала і виграла титул.
  • Наймолодші переможці турніру: жінки – Моніка Селеш у 1990 (16 років 169 днів); чоловіки – Майкл Чанг у 1989 (17 років 109 днів).
  • Найстарші переможці: жінки – Жужі Кормочі в 1958 (33 роки); чоловіки – Андре Вашеро – у 1901 (40 років 9 місяців). Цікаво, що наступний Ролан Гаррос-1902 виграв його молодший брат – Марсель.
  • Рекордна кількість виступів – Наталі Тозья (18 турнірів).
  • Найбільше матчевих перемог: чоловіки – Гіл’єрмо Вілас (56 перемог у 73-х поєдинках), жінки – Штеффі Граф (84 перемоги у 94-х матчах).
  • Найтриваліші матчі: жінки – Бюїссон vs фон Лоттум у 1995 (4 години 7 хвилин); чоловіки – Фабріс Санторо vs Арно Клемана у 2004 (6 години 33 хвилини).
  • Найкоротші матчі: жінки – Штеффі Граф vs Наташа Звєрєва – 6:0, 6:0 у 1988 (34 хвилини); чоловіки – Карел Новачек vs Едуардо Бенгоечеа – 6:0, 6:0, 6:0 у 1987 (29 хвилин).