Рік тому через війну в Україні Міжнародний олімпійський комітет рекомендував не допускати до змагань росіян та білорусів. Однак напередодні Олімпійських Ігор-2024 у Парижі риторика організації поступово змінюється.

До теми Підтримують Україну, але думають про росіян: нова заява МОК щодо відсторонення Росії

Одним з перших про допуск росіян під нейтральним прапором заговорив президент МОК Томас Бах. Він вважає, що олімпійський рух має дати дозвіл представникам РФ, якщо вони не підтримали війну в Україні.

12 лютого Бах відвідав чемпіонат світу з гірськолижного спорту в Куршавелі та поспілкувався зі ЗМІ, в тому числі і українськими. Переважна більшість питань до Томаса стосувалась саме можливого зняття санкцій з Росії.

"Мова не йде про Париж, а про спортивні змагання, які відбудуться у 2023 році. Поки ще не говоримо про Париж, про це – пізніше. Хочемо звернути увагу на два головні питання, одне з яких - серйозне занепокоєння, яке було висловлено двома особливими експертками Ради ООН з питань прав людини. Вони сказали нам, що виключення російських та білоруських атлетів лише через їхній паспорт – порушення прав людини.

МОК дотримується прав людини, як і міжнародні спортивні федерації, тому ми маємо реагувати на це занепокоєння. По-друге, нам потрібно зрозуміти, чому це неможливо, наприклад, для плавців, але можливо для тенісистів? Ми бачили на Australian Open, коли українська гравчиня грала проти нейтральної атлетки з російським паспортом, а білоруська тенісистка навіть перемогла на турнірі. Тому чому це неможливо у плаванні чи гімнастиці?,
– зазначив Томас Бах.

Читайте також 35 країн закликали МОК не допускати росіян до Олімпійських Ігор-2024: хто став на бік України

Скандали на Australian Open

Нагадаємо, що у другому колі жіночого турніру на Australian Open Катерина Байндл грала проти нейтральної гравчині Каміли Рахімової і здолала її. Після гри вона потисла руку опонентці.

Втім на тому поєдинку стався скандал, адже організатори пропустили на трибуни вболівальників-фашистів. Вони пронесли російську символіку, вигукували образи на бік України, а один з виродків вдягнув футболку на честь їхнього фюрера Владіміра Путіна.

Варто знати Як Захід стає нечутливим до війни: про що свідчить скандал на Australian Open

Це ще раз доводить, що лише повний бан росіян здатний не допустити фашистську ідеологію окупантів до олімпійського руху. До слова, переможниця AO Аріна Сабаленка відома зовсім не своєю нейтральністю.

У 2020 році вона підтримала самопроголошеного президента своєї країни Алєксандра Лукашенка під час розгону масових протестів проти фальсифікації результатів виборів. А зараз вона готувалась до турніру в Росії, а її бойфренд Константін Кольцов відкриту підтримував геноцид українців.

Санкції проти Росії та Білорусі в спорті:

  • У березні 2022 року після початку повномасштабної війни МОК засудив вторгнення РФ.
  • Організація рекомендувала федераціям не допускати до змагань спортсменів з Росії та Білорусі, але залишала за ними право самостійно вирішувати це питання.
  • МОК наклав заборону на прапори, гімни, кольори чи будь-які інші символи країн-терористок на спортивних заходах.
  • Представникам влади Росії та Білорусі заборонено відвідувати будь-який міжнародний спортивний захід чи зустріч.
  • Щодо Олімпіади-2024, МОК збирається дозволити спортсменам з Росії та Білорусі брати участь лише як "нейтральні атлети" і жодним чином не представляти свою державу.
  • Спортсмени, які повністю підтримають Олімпійську хартію, зможуть взяти участь в Олімпійських Іграх.
  • Частиною хартії є миротворча місія МОК, тому табу буде накладено на тих, хто активно підтримував війну в Україні.