Збірна України не змогла здобути пряму путівку на Євро-2024, пропустивши вперед в групі Англію та Італію. Тепер команді Сергія Реброва необхідно пройти двох опонентів у стикових іграх.

До теми Галопом по Європах: як збірна України готуватиметься до вирішальних матчів відбору на Євро-2024

У півфіналі плей-оф Україна гратиме на виїзді із Боснією і Герцеговиною. 24 канал розповідає основну інформацію про нашого найближчого суперника.

Головні досягнення Боснії і Герцеговини

Боснійська збірна почала свої незалежні виступи лише у 1995 році. До цього країна була частиною Югославії. За весь цей час "дракони" лише раз дістались великого турніру.

У 2014 році Боснія і Герцеговина кваліфікувалась на чемпіонат світу, який проходив у Бразилії. Балканці виграли відбіркову групу з Грецією, Словаччиною, Литвою, Латвією та Ліхтенштейном. Втім на самому Мундіалі команда з групи не вийшла, взявши три очки:

  • Аргентина – Боснія і Герцеговина 2:1
  • Нігерія – Боснія і Герцеговина 1:0
  • Боснія і Герцеговина – Іран 3:1

А ось із відборами на Євро боснійцям не щастить. Команда досі жодного разу не грала на континентальному форумі, а в останніх трьох випадках вилітала як раз у стикових іграх:

  • Євро-2012. Португалія – Боснія і Герцеговина 0:0 / 6:2
  • Євро-2016. Ірландія – Боснія і Герцеговина 1:1 / 2:0
  • Євро-2020. Північна Ірландія – Боснія і Герцеговина 1:1 (пен. 4:3)

Варто побачити Топ-5 голів збірної України у 2023 році: шедеври Караваєва та Мудрика, феєрія Циганкова – відео

Запалили в Лізі націй, але провалили відбір

Головний успіх Боснії і Герцеговини на європейській арені – два виходи в дивізіон А Ліги націй. У дебютному сезоні команда обійшла в лізі В Австрію та Північну Ірландію, але вже у кампанії 2020-2021 повернулась назад. Італія, Нідерланди та Польща виявились не по зубах.

Втім повернулись боснійці ненадовго. В розіграші 2022-2023 збірна виграла квартет з Фінляндією, Чорногорією та Румунією і знову гратиме в дивізіоні А в наступному розіграші турніру. Саме завдяки цьому боснійці і отримали право на другий шанс після провалу у кваліфікації.

А відбіркову групу на Євро-2024 "дракони" і справді провалили з тріском – передостаннє місце у секстеті з Португалією, Словаччиною, Люксембургом, Ісландією та Ліхтенштейном. Результатами матчів команда навряд чи може пишатися:

  • Боснія і Герцеговина – Ісландія 3:0
  • Словаччина – Боснія і Герцеговина 2:0
  • Португалія – Боснія і Герцеговина 3:0
  • Люксембург – Боснія і Герцеговина 0:2
  • Боснія і Герцеговина – Ліхтенштейн 2:1
  • Ісландія – Боснія і Герцеговина 1:0
  • Ліхтенштейн – Боснія і Герцеговина 0:2
  • Боснія і Герцеговина – Португалія 0:5
  • Люксембург – Боснія і Герцеговина 4:1
  • Боснія і Герцеговина – Словаччина 1:2

Команда не вражає своєю результативністю (менше гола за гру), ще і захист далекий від ідеалу (пропускають в середньому 2 голи за матч). В цьому плані боснійці явно здали у порівнянні із минулим роком та успішною Лігою націй.

Читайте також У збірній розкрили деталі травми Циганкова: які шанси Віктора допомогти Україні у важливій грі

Кадрова ситуація

Лідерами команди залишаються її ветерани Едін Джеко (38 років) та Міралем П'янич (33 роки). І якщо у 10-ті футболісти грали в топ-лігах за провідні клуби, то зараз вже поїхали на заробітки. Джеко виступає за турецький Фенербахче, а П'янич вже два роки грає в ОАЕ за Аль-Шарджу.


Едін Джеко / instagram.com/bih.reprezentacija

Також продовжує виступи і 30-річний ексзахисник Арсеналу Сеад Колашинац, який наразі в Аталанті. Серед більш молодих лідерів варто виділити захисників Хаджикадунича (Гамбург) та Дедича (Зальцбург), а також хавбека Круніча, який належить Мілану.

В нападі ж боснійці покладають великі сподівання на 20-річного Тахіровича, який намагається закріпитись в Аяксі, а також 25-річного форварда Аугсбурга Деміровича. Останній вже забив 14 голів цього сезону в Бундеслізі.

До слова, періодично грає за команду ексворотар Зорі Нікола Васіль. Але основним все ж вважається 35-річний Ібрагім Шехич. Transfermarkt оцінює склад Боснії і Герцеговини всього у 119,9 мільйона євро. Для порівняння, збірна України "коштує" 341,5 мільйона, тобто більш ніж втричі дорожче.

Знаменитий тренер – експартнер Реброва

Як і Україна, боснійці виділяються відомим ім'ям на тренерському містку. Взагалі команда проходила відбір на Євро-2024 з трьома наставниками, але з вересня "драконами" керує 50-річний Саво Мілошевич.


Саво Мілошевич / twitter.com/NFSBiH

Тренерські досягнення серба поки не вражають. МІлошевич керував белградським Партизаном та словенською Олімпією, але похвалитись може хіба що Кубком Сербії із першими. На чолі ж Боснії і Герцеговини Саво програв три з чотирьох матчів.

Втім серб відомий своєю ігровою кар'єрою. Окрім рідного Партизану, форвард виступав за англійську Астон Віллу, італійську Парму, іспанські Сарагосу, Еспаньол, Сельту та Осасуну, а також російський Рубін.

До речі, в останньому клубі Мілошевич перетнувся із Сергієм Ребровим, з яким допоміг казанцям стати чемпіоном країни-терористки. Крім того, Саво награв 102 матчі за збірні Югославії, Сербії та Чорногорії і Сербії, забивши 37 голів.

Із п'ятьма м'ячами на Євро-2000 форвард став найкращим бомбардиром турніру. До слова, вже під час повномасштабної війни Саво вирішив пожаліти росіян, яких відсторонили від спорту.

Мені шкода всіх спортсменів та вболівальників у Росії. У цій країні спортом живе все. А їх просто викреслили, ніби їх взагалі ніколи не було. Це сумно. Сербський народ переживає цей біль разом із росіянами. Сподіваюся, що всі причетні до цього божевілля почнуть розуміти почуття несправедливості. Я висловлюю всю свою підтримку російській футбольній збірній та іншим спортсменам із Росії. Мені хочеться вірити, щоб цей кошмар скоріше скінчився,
– казав Мілошевич.

Варто знати "Ситуація в Україні – це їхні проблеми": тренер боснійців видав провокативну заяву

Очні зустрічі

Україна та Боснія і Герцеговина перетинались лише в одному циклі, причому досить недавно. У кваліфікації до ЧС-2022 підопічні Петракова потрапили в один квартет з балканцями, а також Францією, Ісландією та Казахстаном.

У підсумку боснійці стали передостанніми, а наша команда посіла друге місце та вийшла у плей-оф (там вона поступилась путівкою Уельсу). В очних матчах перевага була на нашому боці. У Львові балканці зуміли вирвати нічию (1:1).

На ранній гол Ярмоленка суперник відповів точним ударом Ахмедходжича за 13 хвилин до кінця. А ось в останньому турі підопічні Петракова взяли три очки завдяки голам Зінченка та Довбика (2:0). Тоді боснійці вже втратили шанси на прохід далі.

Прогноз Favbet

Букмекери віддають перевагу команді Сергія Реброва. Коефіцієнт на прохід нашої команди у фінал плей-оф становить 1,48, тоді як на успіх боснійців – 2,74.

Якщо ж казати про основний час, то тут перемога України оцінюється у 2,03. На нічию та перехід зустрічі в екстратайми можна поставити за 3,60, а на господарів – за 3,95. Вірогідність того, що обидві команди заб'ють, становить 1,83.

До теми Екзамен проти "бундестім": Україна зіграє проти однієї із найтитулованіших збірних світу

Коли матчі плей-оф та де дивитися

Боснія і Герцеговина та Україна зіграють на території балканської країни в місті Зениця. Матч відбудеться 21 березня 2024 року, початок – о 21:45 за київським часом.

Пряма трансляція гри буде доступна на регіональних каналах Суспільного, а також OTT-платформі Megogo. В разі нічиєї команди зіграють два екстратайми по 15 хвилин. Якщо паритет збережеться, то володаря путівки у фінал плей-оф визначить серія пенальті.

У свою чергу там за право зіграти на Євро-2024 переможець пари Боснія і Герцеговина – Україна зіграє з Ізраїлем або Ісландією на своєму полі. Фінал плей-оф – 26 березня 2024 року о 21:45 за Києвом.