Михайле Юрійовичу, Федерацію баскетболу України ви очолюєте з весни 2015 року. Яких конкретних результатів вдалося досягти за цей час?
По-різному можна говорити про результати. Є ті здобутки, які для всіх очевидні, а є досягнення, які лишаються непоміченими для громадськості, проте вони не менш важливі. У першу чергу, нам вдалося зберегти федерацію баскетболу. Від попереднього керівництва нам залишили у спадок борги. На сьогоднішній день ФБУ має хороших спонсорів. Нам вдалося відпрацювати ефективну модель взаємовідносин з державними органами. Держава виділяє з бюджету на потреби баскетболу 38 мільйонів гривень.
По-друге, ми створили конкурентну Суперлігу. Нагадаю, що у 2015 році могли виступати лише 4 колективи, а вже сьогодні в елітному дивізіоні виступає 11 команд. Приємно, що присутність баскетбольних колективів зросла не лише у Суперлізі, але й в усіх чоловічих, жіночих та дитячих лігах.
Крім того, розвивається баскетбол 3х3. За минулий рік відбулося 47 турнірів. Це фантастичний показник у порівнянні з минулим періодом ліги. Це матчі чемпіонату та Кубка України як у чоловіків, так і у жінок. Сюди входить також шкільна і студентська ліга. За кількістю ігор 3х3, ми входимо у топ-трійку держав в світі. Тому не дивно, що наша жіноча збірна стала призером чемпіонату світу, а українець Дмитро Кривенко став чемпіоном світу з данку.
Звісно, не можу не згадати нашу чоловічу та жіночу команди. Цього року вони гратимуть у фіналі ЄвроБаскета. Наголошую, що українська жіноча команда двічі в кваліфікаційному раунді перемогла чинних чемпіонів Європи – збірну Сербії. І це, погодьтесь, показник класу та хорошого рівня.
Серед досягнень варто відзначити збірну юнаків U20, яка пробилася у вісімку кращих. А команда U18 зайняла друге місце в дивізіоні В на чемпіонаті Європи і повернулися до еліти. Трошки не вистачило спортивного фарту нашим кадетам, щоб підкорити цей шлях. Але вже зараз ми активно готуємо їх до повернення в дивізіон А.
Упевнено скажу, що в Україні інтерес до баскетболу є. Нещодавно ми оновили сайт, який увійшов в топ-10 відвідуваних інтернет-ресурсів спортивного напряму.
Власне, ігри Суперліги транслюються каналами "Тоніс", "XSport". Всі ігри чоловічої та жіночої Суперліги можна дивитися в Інтернеті. Зростає також кількість медіа-партнерів. І мова йде не лише про канали, які транслюють матчі. Це сайти, газети та радіостанції. Я вдячний всім, хто небайдужий до українського баскетболу.
Цього року чоловіча збірна команда України з баскетболу гратиме на ЄвроБаскеті. Яке завдання поставлено перед збірною в цьому турнірі?
До ЄвроБаскета залишається все менше часу і ретельна підготовка продовжується. Ми провели необхідну роботу, щоб головний тренер збірної відвідав ряд семінарів, подивився умови, в яких виступатиме команда та зміг побачити гравців, які грають закордоном. Завдання збірній поставлено чітко – вийти з групи та потрапити у вісімку найсильніших команд континенту.
Для того, щоб в спорті були досягнення треба думати про майбутню зміну. Що відбувається в Україні з розвитком дитячо-юнацького баскетболу?
Проходить достатня кількість змагань ВЮБЛ. Створений дивізіон Б. Мова йде про регіональні ліги, завдяки яким кількість команд значно зросла. Мене тішить те, що дітям цікавий баскетбол. Вони люблять цю гру, із бажанням грають в неї. А головне – діти спілкуються між собою, знаходять друзів, зустрічають на своєму життєвому шляху цікавих людей. Власне, ФБУ цьому активно сприяє.
Хочу також наголосити, що ми ініціювали програму встановлення баскетбольних щитів по всій Україні. Програма "Баскетбол у кожен двір" – це вже близько 300 баскетбольних стійок та щитів. Для цього нам знадобилося трохи менше року. Достатню увагу приділяємо також розвитку обласних федерацій, сприяємо їм, оскільки розуміємо, що баскетбол повинен мати присутність в кожному куточку України.
Минулого року титульним спонсором чемпіонату України з баскетболу та генеральним спонсором збірної стала TM Parimatch. Розкажіть, будь ласка, в чому полягає співпраця і яку користь вона приносить баскетболу?
Для того, щоб досягти успіху дуже важливо мати надійного партнера, якому близька тема спорту. Він повинен знати його проблеми, розуміти специфіку, володіти комплексним баченням розвитку цієї сфери. А головне – мати бажання сприяти розвитку спорту. Разом з TM Parimatch нам вдалося вивести чемпіонат Суперліги на якісно новий рівень. З їхньою допомогою забезпечуємо повноцінну підтримку збірних команд. Наш тандем робить все можливе, щоб сучасний український баскетбол посідав гідне місце у баскетбольній європейській родині.
Наскільки складно змінювати сучасний баскетбол з точки зору маркетингу?
Сучасний баскетбол змінювати не треба. Є нагальна потреба у створенні спортивного маркетингу. В Україні практично відсутні спеціалісти відповідного напряму. Це не лише проблема для баскетболу. Власне, це шкодить вітчизняному спорту загалом. Багато хто розуміє, що маркетинг – це потужний інструмент у просуванні спорту. На мою думку, цим питанням в Україні займається лише TM Parimatch, яка невтомно працює на імідж українського спорту та реалізує численні тематичні проекти на всеукраїнському рівні. Завдання Федерації баскетболу полягає у вихованні кадрів та вивченні досвіду інших країн. Ми намагаємося перейняти найкращі моделі розвитку цього виду спорту на теренах України.
Розуміючи важливість відсутності спортивних маркетологів, ми вже ведемо роботу з ВИШ щодо цільової підготовки відповідних кадрів для вітчизняного спорту.
На ваш погляд, в українському баскетболі більше спорту або бізнесу?
В основному це спорт. Реальний бізнес в баскетболі робить тільки перші кроки. Це той напрямок, який ми вважаємо правильним. Цей шлях пройшли у всіх розвинених нині країнах. Баскетбол повинен стати флагманом.
Зараз багато хто нарікає на те, що з початку кризи 2014 року, людям не до спортивних заходів. На футбол, наприклад, приходить все менше і менше людей. А як з відвідуваністю баскетбольних матчів в Україні?
Минулого сезону до Палацу спорту у Києві на ігри лідерів чемпіонату приходило близько 1000 уболівальників. Є свіжий цьогорічний приклад, коли на матчі "Будівельник" – "Черкаські Мавпи" прийшло близько 3000 глядачів. Популярність зростає, треба ефективно налагоджувати комунікацію з уболівальниками. Це не лише питання ФБУ, але й клубів в тому числі. У сезоні-2014/15 років спостерігався спад майже у всіх містах. А зараз вже констатуємо збільшення кількості людей на трибунах. Робота триває, це проміжні результати, тому ніхто не зупиняється на досягнутому. До речі, якщо згадувати ігри збірної, то на трибунах Палацу Спорту спостерігався аншлаг. Люди стояли в проходах. Мало хто з уболівальників може згадати такі часи, а нам поступово вдається повертати людей на трибуни.
Якої стратегічної мети Ви хочете досягти на посаді Президента ФБУ?
Баскетбол повинен стати спортом №1 в Україні. Всі наші зусилля направлені на досягнення цієї мети. Я за те, щоб в баскетбол грали в кожному дворі, у кожному будинку цікавилися грою. Дуже хочу, щоб наші гравці були серед кращих в світі, а збірні розглядалися в якості фаворитів на європейських і світових змаганнях. Моє завдання на посаді Президента ФБУ полягає в тому, щоб кожен, хто бажає грати в баскетбол, міг це зробити в своєму дворі на гарно обладнаному баскетбольному майданчику.
Читайте також: Визначилися суперники збірної України на чемпіонаті Європи