На першій дошці цього поєдинку Василь Іванчук поступився Йордену ван Форесту. Але при цьому своєю грою він захопив увагу усього шахового світу, пише 24 канал.
Читайте також Не змогла відімстити за сестру: Анна Музичук розпочала з нічиї у півфіналі Турніру претенденток
Портал Chess.com назвав 26-й хід українського гросмейстера у цій партії “ходом року”. Іванчук поставив свого коня під 5 (!!!) ударів, але саме завдяки цьому наш шахіст отримав суттєву перевагу.
Чому ж цей хід – сильний?
Почати потрібно здалеку. В дебюті суперник Іванчука витратив зайвий темп на маневр Кінь Е4 – Кінь F6. За цей час український гросмейстер зміг здвоїти тури по лінії С.
Ван Форест – Іванчук / Фото Chesscom
І в цій позиції Іванчук знаходить цікавий план: вивести слона на діагональ Н3–С8. Що йому і вдається зробити за підтримки ферзя.
Партія ван Форест – Іванчук / Фото Chesscom
Тепер слон і тури білих “прицілились” на поле С8. Чорні поки що тримаються, але Іванчук підсилює тиск на вертикаль С конем та чорнопольним слоном.
Ван Форест – Іванчук / Фото Chesscom
Саме так на дошці з’явилася позиція, у якій Іванчук зробив “хід року” Кінь D7, витративши на нього всього 46 секунд!
"Хід року" від українця / Фото з твітеру Chesscom
В чому ж сила цього ходу? Річ у тому, що тепер комунікації чорних порушено. Під боєм – дві фігури чорних та дві фігури білих. Але за рахунок націленості білих фігур на поле С8 Іванчуку вдається виграти ферзя за туру і коня.
Партія ван Форест – Іванчук / Фото Chesscom
В результаті на дошці утворилася позиція, яку комп’ютер оцінює як “майже виграну” для білих.
Іванчук програв із "ходом року" / Фото Chesscom
Чому ж тоді Іванчук зазнав поразки?
Річ у тому, що командний чемпіонат світу грається зі “швидким” часовим контролем (45 хвилин на партію з додаванням 10 секунд за кожний зроблений хід).
На момент виграшу ферзя у Іванчука залишалось 5 хвилин. Але на свій наступний хід він витратив аж 3 хвилини, досягнувши паритету із суперником (у кожного лишилося по 2 хвилини).
На подальший перебіг партії, імовірно, вплинула різниця у віці. Василь Іванчук є віковим гравцем, в той час, як його суперник – майже вдвічі молодший за легенду українських шахів. А, як відомо, молоді спортсмени зазвичай є швидшими за вікових.
Як наслідок, відчуваючи нестачу часу, Іванчук спочатку відпустив заслужену перемогу, а потім – припустився помилки і зазнав поразки.
Проте це ніяк не вплинуло на заслужене визнання блискучої гри українського шахіста на початку партії. На час виходу цього матеріалу твіт із “ходом року” українського шахіста набрав понад 6 тисяч вподобань.
Підготував Антон Григоров