Чемпіонат Європи з футболу проводиться під егідою УЄФА раз у чотири роки, починаючи з 1960 року. Щоправда, спочатку турнір називався Кубок європейських націй, а в 1968 році назву змінили на чемпіонат Європи з футболу.

Євро-2016

Чемпіонат Європи з футболу 2016 стане першим, в якому візьмуть участь 24 команди: кількість учасників цього року збільшилася на 8. У попередніх п'яти чемпіонатах Європи виступало 16 команд. На правах господині Франція потрапила прямо в фінальний турнір, де до неї приєдналися 23 команди, які успішно пройшли відбіркову стадію, в якій виступила рекордна кількість збірних — 53.

Найдосвідченіша — Німеччина

Загалом 56 різних збірних брали участь у відбіркових змаганнях за всю історію Чемпіонату Європи з футболу. Найбільше у фінальну частину через сито відбору проходили збірна Німеччини — 11 разів, Іспанії та Нідерландів — по 9 разів, і по 8 разів — збірні Франції, Данії, Італії та Англії.

Перший фінал

За всю історію чемпіонату Європи з футболу фінальну частину приймали 12 країн, причому троє з них по два рази — Італія, Франція й Бельгія. Перший фінал пройшов у Парижі в 1960 році. У 2000 році вперше чемпіонат Європи приймали відразу 2 країни — Бельгія та Нідерланди.

Данія: з корабля на бал

У 1992 році турнір Чемпіонату Європи з футболу проходив під час політичної нестабільності в Європі. Збірну Югославії, що потрапила у фінальну частину чемпіонату, зняли з турніру перед самим початком через санкції проти цієї країни. Збірна Данії, замінивши Югославію, змогла виграти чемпіонат, обігравши у фіналі Німеччину з рахунком 2:0.

П'ятірка дебютантів

На кожній із фінальних частин турніру виступає хоча б одна команда-дебютант. Найпам'ятніший для нас дебют — збірної України — відбувся у 2012 році. Цього року у фінальній частині побачимо п'ять нових команд: Албанії, Ісландії, Північної Ірландії, Словаччини та Вельсу.

Кубок Анрі Делоне

Вартість кубка, який дістається переможцям, оцінюється в 20 000 євро. Він зроблений з чистого срібла й важить вісім кілограмів. Кубок, який отримує чемпіон Європи, названо на честь Анрі Делоне, першого генерального секретаря УЄФА, який був придумав турнір, однак помер в 1955 році, за 5 років до першого чемпіонату Європи. Починаючи з першого в історії турніру, чемпіон нагороджувався кубком Анрі Делоне і зберігав його 4 роки — до наступного чемпіонату Європи.

СРСР — чемпіон

У 1960 році перший фінал Чемпіонату Європи з футболу проходив також у Франції. Участь у ньому взяли 17 команд. А чемпіоном Євро-1960 став СРСР, забивши переможний м’яч у додатковий час.

"Ветерани" Євро

За попередні чотирнадцять Чемпіонатів Європи у фінальних частинах загалом зіграла 31 збірна, з яких 4 вже не існує: Чехословаччина востаннє пробивалась у фінальну частину в 1980 році, СРСР — у 1988 році, СНД (Співдружність Незалежних Держав) — штучно створена збірна — брала участь лише в 1992 році, Чехословаччина до 1993 року, Югославія востаннє грала разом у 2000 році.

Найкращі

Найбільш успішною країною на європейських форумах є збірна Німеччини — вона вигравала чемпіонат тричі і ще тричі була фіналістом. На другому місці Іспанія — тричі переможець й один раз фіналіст. Замикає трійку найкращих Франція. Збірна цієї країни чемпіоном ставала двічі.

До слова, "Євро" в ієрархії спортивних подій вважається третім за важливістю у світі після літніх Олімпійських ігор та чемпіонату світу з футболу.

А як ви вважаєте, хто стане чемпіоном з футболу на Євро-2016? Пишіть у коментарях.