Народився Олег Базилевич у 1938 році у Києві. Саме тут він почав займатися футболом у Футбольній школі молоді. Ігрову кар’єру розпочав у київській дитячій команді "Будівельник". А потім вже перейшов до складу місцевого "Динамо", де дебютував у 1957 році. Тодішні фахівці відзначали його високу швидкість, техніку володіння м'ячем, чудовою гру у повітрі та м'яку пластику рухів.

Читайте також: Помер Олег Базилевич – легендарний український футболіст і тренер "Динамо"

Також Олег Базилевич запам’ятався тим, що часто замикав на дальній стійці подачі, які виконував Валерій Лобановський. Саме з легендарним метром українського футболу згодом він разом пограв ще у "Чорноморці" та "Шахтарі", а вже після завершення ігрової кар’єри дует наставників разом тренував, зокрема, все те ж "Динамо", з яким у 1975-му взяв два престижні євротрофеї – Кубок кубків і Суперкубок Європи.

Окрім "Динамо", Базилевич також тренував чернігівську "Десну", донецький "Шахтар", московський ЦСКА, ворошиловградську (колишня назва Луганська – 24 канал) "Зорю". болгарську "Славію" із Софії, а також національну збірну України та олімпійські збірні Кувейту і Болгарії. Був у роботі Базилевича тренера ще один знаковий футбольний клуб – ташкентський "Пахтакор". У 1979 році, коли він очолив цю команду, фактично цілий її склад розбився у авіакатастрофі, щоправда тренеру тоді дуже поталанило, оскільки його на борту не було.

Мене врятувала щаслива випадковість. Дружина з дитиною відпочивали в Сочі. Ми не бачилися давно, і я вирішив спочатку заїхати до них, а вже потім – на гру. Якраз ще син захворів. Треба було відпроситись у Ташкенті у начальника спорткомітету Ібрагімова. Якщо б він не відпустив, я б залишився і полетів на наступний день разом з командою на матч до Мінська. Але Ібрагімов утримувати не став: "Олег, 40 днів без сім'ї – звичайно, їдь в Сочі,
– згадував свого часу він ті події.

За своє життя Олег Базилевич відзначився й як науковець. Він – автор книг "Система, або Роздуми про футбол" і "Система, або Роздуми про те, яким був, став і може стати футбол", праці "Підготовка футболістів високої кваліфікації на основі моделювання навчально-тренувального процесу". Унікальна система Базилевича дала змогу підготувати чимало успішних футболістів.

Серед доробків Базилевича-гравця відзначимо його "золото" у складі "Динамо" у чемпіонаті СРСР у 1961. Також з киянами він брав Кубок СРСР у 1964-му. Крім того, 6 разів входив до списку 33 найкращих футболістів країни. Як тренер він здобував з "Динамо" чемпіонство СРСР у 1974-му та 1975 роках, Кубок СРСР у 1975-му та Кубок володарів Кубків і Суперкубок Європи у 1975-му.

Читайте також: Несподівано пішов з життя легендарний український баскетболіст

Останніми роками Олег Базилевич сильно хворів. Навіть у 2017-му всією країною збирали йому гроші на лікування хвороби Паркінсона. До важкої недуги працював на посаді голови комітету Федерації футболу України щодо роботи зі збірними, а опісля на різних посадах в київському "Динамо".

Нагадаємо, у лютому 2017 року помер Віктор Чанов, ще один легендарний гравець і тренер київського "Динамо".

Більше новин зі світу спорту читайте у нашому розділі Спорт24