Дитинство та юність Пола Аллена

Народився Пол Аллен 21 січня 1953 року в Сієтлі. Його мати Една Фей Гарднер була викладачкою, а батько Кеннет Аллен – військовослужбовцем, який з 1960 року працював помічником директора бібліотечного комплексу Вашингтонського університету. Батьки Пола використовували м’який спосіб виховання дитини. Хлопець навчився читати ще до того, як пішов до школи, і любив техніку. В четвертому класі Пол серйозно захоплювався хімією, а в шостому – почав вивчати електроніку.

Читайте також: Хто такий Леонід Каденюк: перший український астронавт, що розгорнув у космосі синьо-жовтий стяг

Після закінчення 6 класу, Пол Аллен вступив до найбільш превілегійованої школи в Сієтлі – "Лейксайд", де на заняттях з програмування познайомився із Біллом Гейтсом. Незабаром недалеко від будинку Аллена Computer Center Corporation набирала людей для тестування комп'ютера PDP-10 виробництва корпорації Digital Equipment. Він і його приятелі по школі проводили там весь вільний час.

Пізніше компанія Information Service Inc. замовила Полу і трьом його друзям (включаючи Білла) розробити програму розрахунку платіжних відомостей на мові програмування Кобол; натомість вони отримували безкоштовний робочий час на PDP-10. Свою компанію вони назвали Lakeside Programming Group, але завершити роботу так і не змогли.


Юні Пол Аллен та Білл Гейтс

Пізніше, коли Пол Аллен навчався в коледжі, Білл отримав роботу з обробки інформації від компанії, що вивчає транспортні потоки. Для розробки апаратного забезпечення знадобився третій компаньйон – Пол Гілберт, своє об'єднання і пристрій для зчитування дорожнього трафіку і складання звіту для дорожніх інженерів вони назвали Traf-O-Data. Назву придумав сам Гейтс, який утворив від словосполучення "jack-o'-lantern", що в перекладі означає ліхтар-гарбуз. Для розробки програми під Intel 8008 довелося емулювати його на більш потужному комп'ютері IBM 360.

25 грудня 1972 року Бад Пемброк, який запросив Пола і Білла працювати на Information Service Inc., покликав їх працювати в компанію TRW, де розроблявся великий програмний проект для Бонневільського енергетичного управління.

А вже у 1974 році компанія MITS повідомила про виробництво першого в світі персонального комп'ютера, який отримав назву Altair. Нерозлучні друзі швидко зметикували, що творцям ПК чекає велика робота над створенням зручної мови програмування, без якої їх розробка виявиться малокорисною. Крім того, у Білла і Пола збереглися власні напрацювання від діяльності Traf-O-Data.


Давні друзі Пол Аллен та Білл Гейтс

Оцінюючи досягнення обох програмістів зараз, складно повірити, що колись їм довелося проявити чималу завзятість і наполегливість, щоб переконати керівництво MITS в необхідності взяти їх на роботу. Але, на щастя, домовленість була досягнута, і робота закипіла. Приятелі отримали повноцінний контракт, відповідно до якого зобов'язувалися розробити для Altair мову програмування, а також отримали власний офіс для продуктивної роботи.

Заснування Microsoft

Назву Micro-Soft приятелі вперше використали в 1975 році. Відповідний рядок був включений ними в вихідний код розробленого інтерпретатора для мови програмування BASIC. Аллен і Гейтс, чий внесок в інформатику складно недооцінити, довго ламали голову над назвою своєї фірми, і лаконічне "Майкрософт" в результаті здалося їм найкращим варіантом. Суть назви ясна: розробка програмного забезпечення для мікрокомп'ютерів.

Читайте також: Хто такий Сергій Корольов: біографія українського інженера, який відправив першу людину в космос

Поступово займатися виробництвом персональних комп'ютерів починало все більше брендів, і всі вони зверталися в Microsoft, так як Білл Гейтс і Пол Аллен уже мали необхідні розробки. А в 1980 році обдаровані і заповзятливі програмісти отримали справжню популярність, взявши замовлення на розробку операційної системи у IBM, купивши за розумною ціною операційку Q-DOS у розробника Тіма Патерсона, переробивши її в PC-DOS і отримавши від цього величезний прибуток.


Пол Аллен та Білл Гейтс заснували свою компанію в 1975 році

У 1983 році Аллен, статки якого на той момент закінчувалися на значну кількість нулів, продав всі свої акції компанії по 10 доларів за штуку, зберігши за собою частину акцій і місце в раді директорів. Однією з причин такого рішення крилася в розбіжностях з давнім другом, іншою – в хворобі Аллена, на боротьбу з якою програміст витратив близько двох років.

Звільнення з Microsoft та інша діяльність Пола Аллена

У мемуарах 2011 року Аллен пролив світло на підоснову свого відходу: в той час як він не хотів присвячувати своє життя Microsoft, Гейтс був повністю сконцентрований на роботі і розвитку компанії. За наполяганням Гейтса партнери неодноразово переглядали свої частки в бізнесі, причому Аллен поступався на користь Гейтса.

Мій партнер хотів загарбати якнайбільше і вже нічого не випускав з рук. З цим я примиритися не міг ... Тоді я подумав, що в якийсь момент я змушений буду піти,
– написав Аллен у своїй книзі.

Після відходу з Microsoft Пол Аллен став займатися інвестуванням, зокрема, він витратив більше ніж 1 мільярд доларів на розвиток таких компаній, як AOL, Ticketmaster, Egghead Software та інші.

У 2000 роки він субсидував створення першого приватного суборбітального корабля SpaceShipOne, який витримав два успішних цивільних космічних запуски і таким чином виграв Ansari X Prize. У 2005 році він вклав гроші в будівництво великого радіотелескопа для пошуку позаземного життя, який отримав назву Allen Telescope Array.

У 2011 році Аллен став одним із засновників компанії Stratolaunch Systems, що реалізує проект зі створення авіаційно-космічної системи "повітряного старту" для доставки вантажів в космос. Аллен заявляв про готовність вкласти в проект до 200 мільйонів доларів.


Пол Аллен був палким прихильником спорту

Окрім того, Пол Аллен займався благодійністю, на яку витратив близько 2 мільярдів доларів. У 2014 році він виділив 100 мільйонів доларів на боротьбу з вірусом Ебола, а два роки по тому – 30 мільйонів на фінансування житла для бездомних Сієтла. Відзначимо, що його статки, за оцінками Forbes, перевищують 20 мільярдів доларів

Читайте також: Хто такий Сундар Пічаї: звичайний індійський хлопчик, який став директором Google

Пол Аллен був великим прихильником спорту. Він володів професійними спортивними командами Seattle Seahawks з Національної футбольної ліги і Portland Trail Blazers з Національної баскетбольної асоціації та був частковим власником футбольного клубу Seattle Sounders ліги MLS.

Боротьба з хворобою та смерть Пола Аллена

В 1982 році у Пола Аллена виявили лімфому Ходжкіна – рак лімфатичної системи, який характеризується злоякісним збільшенням лімфатичних вузлів. У ході лікування бізнесмена опромінили великими дозами радіації, а після цього йому пересадили кістковий мозок. У підсумку йому все таки вдалося перемогти хворобу.

В 2009 році у Аллена зафіксували інший вид онкології лімфатичної системи – неходжкінську лімфому, від якої він також вилікувався після курсу хіміотерапії. Проте вже в 2018 році страшна хвороба повернулася до Аллена і 15 жовтня 2018 року після ускладнень онкологічного захворювання один із співзасновників Microsoft помер у віці 65 років.

Більше новин, що стосуються подій зі світу технологій, ґаджетів, штучного інтелекту, а також космосу читайте у розділі Техно