Масова бійка, яку вчинили російські та британські футбольні фанати на у французькому Марселі, може викликати тяжкі наслідки для національних збірних РФ та Англії: якщо сцени, подібні тим, які супроводжували матч цих команд, повторяться – Європейська футбольна асоціація (УЄФА) може просто викинути обидві команди з чемпіонату Європи-2016.

"Геть з поля!"

Британські фанати давно вже мають у світі репутацію, певно, найвойовничіших та невитриманих: бійки за їх участю з року в рік відбувалися в різних країнах та на різних континентах. Саме тому британська поліція кожного разу, як де-небудь за кордонами Сполученого Королівства проводяться міжнародні матчі за участю однієї з чотирьох британських збірних (нагадаємо, що всі чотири королівства Великої Британії – Англія, Шотландія, Північна Ірландія та Уельс – мають власні національні команди), всіма засобами намагається запобігти виїзду за кордон найбільш відомих та агресивних "ультрас".

Так сталося і цього разу: до чемпіонату Європи у Францію "буйні" англійці не потрапили – проте, цілком досить було й менш відомих. Щодо росіян, то в РФ нема звички відслідковувати та затримувати подібних "бійців" – мовляв, нехай вже там почухають кулаки, на чужині. Тож бійки в Марселі, де проводили свою першу гру в підгрупі збірні Росії та Англії, виявилися просто-таки запрограмованими. А коли наприкінці матчу, який завершився внічию 1:1, російські фанати спочатку почали пускати петарди, які підривалися в англійському секторі, а потім просто кинулися до англійців битися – тут вже "прокинулася" УЄФА. Виконавчий комітет цієї організації оголосив: якщо фанати бодай Англії, а бодай Росії дозволять собі ще раз подібне – їх команди будуть з ганьбою доправлені додому.

Читайте також: МарсельНаш: мережа затролила російських фанатів за масові сутички

Власне, саме такі випадки й передбачаються у статті 65 Статуту УЄФА, згідно з якою Виконком може "у відповідності до права та обставин" призначити подібні покарання. Порядок виключення тієї чи іншої національної команди з чемпіонату Європи було розроблено ще в 2000 році, за наслідками масової бійки, що її вчинили саме англійські фанати у бельгійському Шарлеруа. Заява Виконкому УЄФА була підтримана мінистром внутрішніх справ Франції Бернаром Казеневом – він заявив, що покаранню повинні підлягати будь-які футбольні команди, чиї фанати дозволяють собі подібні "розваги" – на стадіоні чи поза його межами. Також він закликав адміністрації французьких міст, в яких проводяться ігри ЧЄ-2016, встановити вільні від алкоголю зони в "проблемних" місцях.

"Ми помнім, ми гардімся"?

Проте, цікавою є ще й реакція британської та російської влади, а також ЗМІ на цей інцидент. Мінистерство внутрішніх справ Великої Британії заявило, що сотні найбільш активних хуліганів з британськими паспортами були превентивно затримані – їм не дали виїхати на чемпіонат. Лондон офіційно запропонував терміново надіслати на допомогу французьким поліцейським підрозділи своїх "боббі", аби підтримати колег у їх боротьбі з фанатськими погромами, та висловив глибоку стурбованість спалахом насилля в Марселі.

Російська влада просто промовчала, не принижуючи себе якимось поясненнями. Зрештою, як жартують нині в Інтернеті: "Це не наші фанати, вони два місяці тому звільнились з лав російських вболівальних військ".

Російські ж ЗМІ своєю реакцією просто вразили. Ну, добре – реакція якогось-там позаштатного інтернет-видання, з легкої руки якого пішла крякати "качка" про те, що, мовляв, всі ці безлади вчинили зовсім не російські фанати, а... українські "правосеки", які навмисне, глибокої ночі, пробралися напередодні до Марселю на судні під кіпрським прапором, аби нашкодити як слід, звалити все на білих-пухнастих російських вболівальників і тихо розчинитися на морському просторі. Врешті-решт, ця маячня є своєрідним проявом почуття сорому, яке змушує позичати в Сірка очі просто тому, що неможливо зізнатися у ганебному діянні. Але статті, яких було оприлюднено в цілком офіційних масс-медіа на кшталт російських спортивних сайтів championat.ru та sports.ru – здивували. Репортер першого гордо доповів читачам, що "20 чоловік б‘ють площу британців. Ще 300 розчищають увесь Марсель". Коментатор другого оприлюднив цілу низку розмірковувань – чому погром, якого вчинили російські фанати у Франції – це добре. "Ми побачили здорових, сильних, красивих та солідних на вигляд, пристойно одягнених російських хлопців, від кулаків яких не менш здоровенні англійці літали у різні боки, наче кеглі", – розсипається у захваті блогер.

Читайте також: Молодці! Так тримати, — віце-спікер Думи похвалив російських фанатів за криваві бійки на Євро

Фото- та відеознімки з Марселя: напівголий російський вишкварок в ідіотському капелюсі, який б‘є ногами лежачу, непритомну людину... Англієць, який встав на стадіоні поміж своєю дружиною та малою дитиною та двома осатанілими потворами, розписаними російськими триколорами, які націлилися у його сім‘ю петардами... Затишне французьке кафе, по якому, наче череда бугаїв, котяться "300 засранців", які "очищують площу"... От вже ж точно – є, ким пишатися. Росія встає з колін.

Не знаю, кому як, а мені це нагадує відомі славослов‘я такого собі пана Ґебельса на адресу "білявих бестій" з СА. Захопленому авторові полишилося лиш заспівати якого-небудь російського аналога відомого маршу "Wir sind Hitler’s braune Soldaten" та встановити де-небудь пам‘ятника "ввічливому російському фанату" на кшталт огидного кримського "котойоба", аби довести схожість до повної відповідності...

"Череваті наслідки"

Втім, як у УЄФА, так і у французької влади – дещо інший погляд на те, що відбулося. Інформаційна агенція Associated Press наводить слова прокурора Марселя Бриса Робіна про те, що з Росії до Франції прибули десь з 150 спеціально навчених та відтренованих чи то хуліганів, а чи то просто бойовиків – навмисне, аби провокувати безлади та масові бійки. Генеральний секретар британської футбольної асоціації FA Мартин Гленн також заявив про "організованих російських бандах": "Це був шок. Я подібних сцен на стадіоні не бачив вже десятки років", – підкреслив він.

Французи, а з ними й усі європейці так боялися можливості ісламістських терактів під час чемпіонату, що забули про "зелених чоловічків" з Росії. Зараз вони, звісно, оговтались – десятки росіян цілими автобусами, у поліцейському оточенні, видворяються геть з Франції. Російський футбольний союз (РФС) сором‘язливо погрозив пальчиком своїм фанатам та закликав їх "поводитися чемно". Водночас його почесний президент В‘ячеслав Колосков звалив усе з хворої голови на здорову, звинувативши у поганій роботі місцеву владу. А президент РФС, міністр спорта Росії Віталій Мутко висловив сподівання, що все обійдеться грошовим штрафом – адже, зрештою, "треба краще організовувати подібні ігри".

Але кого, власне, російські чиновники від спорта закликають до пристойності? "Здорових, сильних та красивих" героїв, якими пишається країна? "Правосеков-провокаторів", які прослизнули до Марселя під кіпрським прапором? На це питання навряд чи можна чекати відповідь – скоріше, можна очікувати нових безладів, якщо, звичайно, російську збірну й насправді не випхають додому. Втім, можливо – можливо! – європейським та світовим чиновникам від футболу є сенс задатися вже трохи іншим питанням: якщо порівняно невелика кількість російських хуліганів у змозі зчинити подібну веремію "на виїзді" – що станеться, коли десятки та сотні тисяч таких самих "красивих та гордих" вилупків, якими пишається Росія, зустрічатимуть у себе вдома чемпіонат світу 2018 року? То, може, є сенс передумати з цього приводу, поки не запізно?

Читайте також: Російські ЗМІ придумали виправдання своїм вболівальникам за масову бійку