– Як оцінюєте результат турніру?

Найважче коли займаєш друге або четверте місце. Четверте – ти не потрапив у призи, але був близько. А друге – ніби добре зіграв, але все-таки не переміг. Тому двоякі враження.

Турнір претенденток був організований вперше за багато років. Востаннє відбувся понад 20 років тому. Зараз змінився цикл і нова система розіграшу. Турнір зібрав найсильніших шахісток світу, і це були найсильніші жіночі змагання в історії шахів. Змагались 8 найсильніших учасниць, окрім, звісно ж, чинної чемпіонки світу китаянки Жу Веньжунь (саме з нею переможниця цього турніру зіграє матч за звання чемпіонки світу). А також ще однієї китаянки, екс-чемпіонки світу Хоу Іфань, яка зараз сконцентрована на навчанні у Гарварді. Тому займати друге місце в такій компанії – непогано. Тим більше, дивлячись на поганий старт — розпочала змагання з двох поразок. Але дальше вдалось зібратись і вибороти друге місце. Рада, що змогла переломити ситуацію. Тому в цьому контексті друге місце – добрий результат.

Читайте також: Дві українки здобули індивідуальні нагороди на чемпіонаті світу з шахів

– Дві поразки на старті вже проаналізували?

– Шахи дуже складний вид спорту у багатьох аспектах. Не завжди можна зразу зрозуміти, чому відбулись певні речі. Але поділюсь певними думками. По-перше, турнір тривав дуже довго — близько трьох тижнів. Це три тижні напруженої боротьби. Здавалося, що важливо підійти зі свіжою головою, в хорошій фізичній формі, щоб витримати всю дистанцію. Не так, щоб на початку рванути, а потім все завалити. Тому перед цими змаганнями я не грала кілька місяців. З одного боку – була в кращому фізичному стані, з іншого ж — вийшло так, що важко входила в турнір.

Також проблемою є те, що в багатьох інших видах спорту є чіткі показники форми. В шахах з цим значно складніше. Буває здається, що ти себе добре почуваєш, все нормально. А коли починаєш грати, то щось не йде. Важко оцінити в яких ти кондиціях з самого початку. Навіть коли я програла, мені було дивно, чому так сталось. Тому що відчувала, що в мене непогано працювала голова, бачила багато цікавих варіантів. Інколи приходиш і розумієш, що "протупила", чогось не помічала за суперника – тоді все ясно. А тут – програєш партії та не зовсім розумієш чому. Це було неприємно.

– Чи був шанс поборотись за перемогу?

– Старалась зробити все, що можна. Але дівчина, яка перемогла на турнірі, виграла дуже багато партій. Як не намагалась її догнати, боротьба закінчилась за два тури до фінішу.

– У вас дві нічиї із сестрою.

– Так, на цьому змаганні обидва наші поєдинки завершились внічию. Звичайно, не дуже приємно боротись з сестрою. Проте, наші партії не завжди закінчуються мирно. Були турніри на яких ми перемагали одна одну. Наприклад, Марія виграла в мене на турнірі у Франції у швидкі шахи, а я в неї – на Інтелектуальних іграх в Китаї.

– Перемога росіянки закономірна?

– Так. Олександра Горячкіна молода шахістка, але вже давно відома. Останнім часом вона сильно прибавила в рейтингових показниках. На деяких прес-конференціях перед турніром я називала її претенденткою на перемогу.

– Які подальші плани?

– Турнір був досить виснажливим. Тому, в першу чергу, треба відновитись. З подальших планів – чекаю на інформацію стосовно нової серії Гран-Прі турнірів. Це буде початком нового циклу розіграшу на звання чемпіонки світу. Дві шахістки, які покажуть найкращий результат в серії, відберуться на наступний Турнір претенденток.

Наступного тижня читайте на Спорт24 велике інтерв’ю з Анною Музичук про її кар’єру, перемоги та поразки, цікаві пропозиції та мрії.