"Золотий м’яч": історія найпрестижнішої індивідуальної нагороди у футболі

5 травня 2017, 16:07
Читать новость на русском

М’яч – їхня пристрасть. "Золотий м’яч" – сенс життя. Головний індивідуальний трофей у світі футболу вручають найкращому гравцеві за підсумками року ось уже понад півстоліття.

Почесну нагороду у далекому 1956 році започаткував французький журнал France Football, присудивши її вперше легендарному англійському форварду Стенлі Метьюзу. З тих пір мінялися футбольні покоління, змінювалися правила і формати нагородження, незмінним залишалося одне – з року в рік усе футбольне співтовариство, пристрасні шанувальники гри мільйонів мали одного, на кого рівнятися, ким пишатися і кому "по-білому" заздрити.

Першим в історії "Золотий м'яч" отримав Стенлі Метьюз

Цікаво, що такі легенди світового футболу, як Пеле та Дієго Марадона ніколи не тримали у своїх руках омріяного "Золотого м’яча". Річ у тім, що до 1995 року France Football присуджував приз виключно європейцям. Відтак, ні король футболу бразилець Пеле, ні аргентинський чарівник м’яча Марадона почесної нагороди за свою кар’єру так і не удостоїлися.

Зрештою, консервативні європейці переглянули правила, зберігши одну умову: звідки б не був родом футболіст, він повинен грати у європейському чемпіонаті.

Першим не європейцем, який здобув "Золотий м’яч" і ощасливив своїх африканських земляків, став ліберієць Джордж Веа.

Джордж Веа – перший не європеєць, який отримав "Золотого м'яча"

Торік, з нагоди 60-річного ювілею "Золотого М’яча", видання France Football ухвалило рішення переглянути нагородження, проведені до 1995 року, саме через колишню "європейську квоту". У підсумку – Пеле пост-фактум був названий почесним переможцем семи з них, Дієго Марадоні присудили дві перемоги.

Читайте також: Девід Бекхем – футбольна легенда та ікона чоловічого стилю

Серед лауреатів престижного футбольного трофею є і троє українців. Київські "динамівці" Олег Блохін та Ігор Бєланов свої нагороди отримували ще в радянську епоху. Першим під синьо-жовтим прапором своє ім’я у "золотий" список записав Андрій Шевченко, дійшовши до чемпіонства у складі італійського "Мілану".

Андрій Шевченко отримав свою "золоту нагороду" у 2004 році

Є в історії гравці, кому поталанило потримати "Золотого м’яча" не один раз. Француз Мішель Платіні та голландці Йоган Кройф і Марко Ван Бастен у свій час отримували нагороду тричі за кар’єру.

Мішель Платіні здобував нагороду три роки поспіль – у 1983, 1984 і 1985 роках

Та справжня футбольна лихоманка розгорілася у новітню епоху "Золотого м’яча". В останні майже 10 років склалась фактична гегемонія двох гравців: почесний трофей переходить із рук у руки лише двох футболістів – Кріштіану Роналду та Ліонеля Мессі, які ніби влаштували очну дуель між собою і змагаються, хто ж закотить у "ворота" більше "Золотих м’ячів".

У Кріштіану Роналду вже чотири "Золоті м'ячі"

У підсумку, у португальця їх чотири, у аргентинця Лео – на одну нагороду більше, що робить його абсолютним рекордсменом в історії трофею.

Мессі обійшов Роналду на одну нагороду

"Золотий м’яч" – нагорода хоч індивідуальна, втім цінною вона є для всіх. Для команди – це престиж; для країни і уболівальників – гордість та визнання; для гравця – заповітна мрія та ідеал, на який потрібно рівнятися і до якого треба прагнути.

Читайте також: Як Tesla Motors стала лідером на ринку електрокарів