Нагадаємо, що Олександр Кокорін і Павло Мамаєв побили двох чиновників Мінпромторгу РФ у московському кафе. Інцидент стався в понеділок, 8 жовтня, близько 9:15 у кав'ярні в центрі Москви. За словами очевидців, Кокорін і Мамаєв перебували в неадекватному стані. Перед тим вони побили водія у Москві, який потрапив до реанімації. Через це поліція завела справу за статтею "Хуліганство", а футболістам загрожує до п'яти років позбавлення волі. Поки ж Олександра Кокоріна та Павла Мамаєва затримали на 60 діб.

Читайте також: Як російські футболісти Мамаєв та Кокорін влаштували бійки у Москві: відео усіх сутичок

Та тут мова буде йти не про російських футболістів. Вони – лише як зразок. Будемо відверті, українські футболісти не надто далеко втекли ментально від тих же російських спортсменів. Інколи навіть не одразу зрозуміло, чи це український, чи все-таки російський гравець. Вони разом відпочивають на турецьких узбережжях. А деколи і їздять "просто порибалити" до Росії.

Та це ще не найгірше, що вони можуть зробити. Гравці збірної України Артем Бесєдін та Микола Матвієнко оскандалилися в мережі через "лайк" в Instagram. Обоє гравців поставили "лайк" на пост відомого російського виконавця Тіматі, в якому той вітає президента РФ з днем народження. У своєму пості Тіматі побажав йому "довгих років життя, здоров'я і терпіння", а також назвав його гідним президентом. Згодом виявилося, що чимало інших українських спортсменів "лайкають" відверто проросійські політичні заяви Тіматі з Путіним та Кадировим. Так, згодом всі учасники скандалу доводили, що вони патріоти України, але, відверто, їх вчинки резонують з їх словами.

Читайте також: Футбол та політика. Як Путін та Кадиров потрапили до збірної України

Тож за перебігом подій у Росії з Кокоріним та Мамаєвим, вони, мабуть, слідкували. І знають, що там сталося. І що обом росіянам загрожує до п'яти років тюрми. І що вони до 8 грудня затримані.

Саме такі наочні приклади мають стати попередженням для наших футболістів, які, в молоді роки отримавши чималі контракти, втрачають "відчуття берегу". "Шалені гроші" їх псують – через вседозволеність вони перестають прогресувати, їм важко далі професійно зростати і переходити у сильніші чемпіонати.

Починається це все з юнацького рівня. Як приклад – історія 2015 року, яку всі знають як "дзвони Ринату", коли 24 серпня 2015 року поліція затримала трьох гравців юнацького складу донецького "Шахтаря". У 18-річного Олега Гладченка, який був за кермом Porsche Panamera, правоохоронці виявили 1,18 проміле алкоголю. Раом з ним в ато перебували ще двоє футболістів – 18-річний Ярослав Фурсов та 17-річний Володимир Грачов. Всі воги хотіли "порішати" на місці, тому і кричали "подзвонити Ринату" [Ринат Ахметов – український олігарх та президент донецького "Шахтаря"], а згодом і міністру внутрішніх справ Арсену Авакову.

І якщо після таких порушень ще можна уникнути кримінальної відповідальності, то є й такі, які повинні призводити до серйознішої відповідальності. Ввечері 9 жовтня 2011 року троє гравців тоді ще "Іллічівця" Максим Ковальов, Станіслав Микицей та Олександр Касьян потрапили у аварію, внаслідок якої двоє людей опинилися у реанімації. Хоча двоє останніх і заявляли, що вони не були у автомобілі у момент аварії, і прибули лише після ДТП, всіх трьох згодом після того відрахували з клубу. Однак ніякої кримінальної відповідальності не настало.

Аварія у Маріуполі 9 жовтня 2011 року за участі гравця "Іллічівця"

Читайте також: У Білорусі за кричалку "Хто не скаче, той москаль" будуть штрафувати та арештовувати

Єдиний, хто з відомих українських спортсменів поніс покарання за свій вчинок – футболіст Владислав Піскун з "Севастополя". Тоді 21 листопада 2010 року він влаштував перегони на вулицях міста. У момент аварії його автомобіль мчав зі швидкістю 140 км/год. Гравець не справився з керуванням і вилетів на бордюр, де на смерть збив жінку та двох дітей – 2-ох та 5-и років.

Місце аварії автомобіля Піскуна у Севастополі у 2010 році

Піскуна засудили до 6,5 років позбавлення волі, а після клопотання прокуратури збільшили термін до 9 років. Але відсидів він лише половину покарання і достроково вийшов на свободу за зразкову поведінку. Що цікаво, під час ув'язнення Піскун продовжував грати – за "Динамо" (Божково) в чемпіонаті Полтавського району. Його відпускали з в'язниці, але тільки на домашні матчі.

Та справа Піскуна – мало не єдина, де порушник отримав покарання. У вересні 2011 року колишній тенісист Андрій Медведєв збив на пішохідному переході людину. Потерпілий перелетів через авто спортсмена і приземлився за дорогу. Медведєв ж зупинився лише за 200 метрів від місця ДТП. Чоловіка ж одразу переїхали ще дві вантажівки, які не встигли зупинитися. Тенісисту загрожувало до восьми років ув'язнення, але він відбувся лише 3 тисячами гривень штрафу – за нанесення травм середньої важкості.

Не менш резонансна аварія і за участі почесного президента ФК "Карпати" Петра Димінського сталася у серпні 2017 року. Але бізнесмен після цього одразу втік з країни, і переховується від слідства.

Читайте також: Через рік після ДТП з Димінським поліція довела, що свідки приховували правду

Тож хочеться нагадати нашим спортсменам, а в першу чергу футболістам – слава і гроші не звільняють вас від відповідальності. Дотримуйтеся законів – і все буде добре. А Кокорін та Мамаєв мають вам у цьому бути хорошим нагадуванням.